„Už umíme písmenka," chlubí se chlapci i děvčata z první třídy. Zároveň ukazují sešity, ve kterých mají napsané slovo máma. Odměnou jim bude čtvrteční slavnost, na které dostanou novou učebnici. Akci mohou navštívit i jejich rodiče, babičky a dědečkové. „Akce začíná v 15.30 hodin v první třídě v učebně č. 103," upřesnila ředitelka lochovické základní školy Ivana Eklová.

V současné době dochází do lochovické školy 150 dětí, a to i z Libomyšle, Lhotky, Netolic, Neumětel a dalších obcí regionu. Tento počet lehce kolísá. „Na konci předchozího školního roku jsme měli 152 žáků. Změny jsou dané také tím, že k nám docházejí děti z nedalekého azylového domu. Jejich rodiny se často stěhují," upřesnila ředitelka.

Lochovická škola slaví v letošním roce 110. výročí od otevření. I když se tyto oslavy konají až v červnu, přípravy už začaly. „Musíme pro pamětníky vyhledat fotografie a navštívit archiv. Rádi bychom také vydali almanach," sdělila Ivana Eklová. Jak dále uvedla, škola vznikla v roce 1903, nová část pak v roce 1975. Od té doby je kapacita školy navýšená na 225 žáků.

Akcí školy, která je téměř za dveřmi, je den otevřených dveří. Koná se ve čtvrtek 22. listopadu, kdy program pro veřejnost začne v dopoledních hodinách. Jeho součástí bude i výstava dětských knih.