Lhůta pro podání přihlášek na střední školy už uplynula. A je jasné, že zájemců o většinu oborů je více, než školy mohou přijmout.

Například ve Střední odborné škole a Středním odborném učilišti Beroun – Hlinky registrují až o třetinu vyšší počet přijatých přihlášek než v minulých letech. Jasně přitom vedou technické obory před maturitními z oblasti logistiky a cestovního ruchu. Menší zájem je pouze o gastro.

„Do pátku ještě chodily přihlášky poštou - a to už jsme jich celkově přijali kolem 420. Normálně jich míváme tak tři stovky,“ vysvětluje ředitelka berounské odborné střední školy Eva Jakubová. Škola se tak bude snažit otevřít co nejvíce tříd.

Do Berouna se žáci devátých tříd základních škol hlásí ve velkém především na učební obory, jako jsou instalatér, truhlář nebo automechanik, ale i karosář. „Děti i rodiče si zřejmě uvědomili, že se u nás dají vydělat peníze i poctivou řemeslnou prací,“ říká ředitelka s tím, že například na automechanika registrují zájem i u dívek.

Až čtyřnásovný počet zájemců  

Podobně je na tom i Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Hořovice. Na zhruba sto míst v maturitních oborech se tam hlásí přes 230 žáků, což je zhruba o čtvrtinu více než loni. Škola se bude snažit vyhovět co nejvyššímu počtu uchazečů, přetlak je ale u některých oborů enormní.

Například u oboru informační technologie je 27 míst, přihlášek ale přišlo 66. Podobný počet žáků se hlásí i na veterinářství, v tomto případě mohou vzít pouhých patnáct nejlepších. Dvojnásobný zájem je i o životní prostředí, kde má šanci uspět jen sedmnáct studentů. Ve strojírenském oboru má šanci na přijetí všech zhruba třicet uchazečů.

Z učebních oborů je podle ředitele hořovické střední školy Vladimíra Keberta největší zájem o přípravu na profesi elektromechanika. „Přihlášek máme pětadvacet, ale bereme dvanáct žáků. Následuje nástrojář, kdy se nám hlásí 33 žáků, ty bychom měli přijmout všechny. A v případě strojního mechanika, tedy zámečníka, máme ještě asi dvacet volných míst s tím, že jsme dostali deset přihlášek,“ připomíná ředitel.

U oborů, kde je převis přihlášek, rozhodne především prospěch žáků na základní škole a pak i výsledky přijímacích zkoušek. „Máme stanovena kritéria k přijetí u češtiny a matematiky, která musí žáci splnit, aby se vůbec dostali do hodnocení k přijetí,“ vysvětluje Kebert.

S pětkami na maturitní obor? Bez šance

Zároveň zmiňuje případy, kdy se na maturitní obory hlásí i žáci, kteří mají na vysvědčení ze základní školy třeba i dvě nedostatečné. Ke svým šancím přistupují tito uchazeči i jejich rodiče dost nekriticky.

„Takový žák by ale bez problémů mohl být přijat třeba na strojního mechanika. Získal by i stipendijní program s naším partnerským podnikem Mubea. V balíku letošních přihlášek jsme těchto případů našli deset,“ dodává ředitel.