V kostele sv. Ludmily si mohli lidé mimo jiné prohlédnout i Ludmiliny ostatky. Z Mělníka se podařilo obci zapůjčit relikviář, ve kterém je uložena loketní kost sv. Ludmily. Zhlédnout ji poutníci a návštěvníci Tetína mohli odpoledne při požehnání.

Součástí Svatoludmilské pouti byl také křest knihy Tetín svaté Ludmily a sraz Ludmil. Ten se v Tetíně konal už podruhé. V loňském roce se ho zúčastnilo celkem 38 Ludmil. Letos byl jejich počet téměř dvojnásobný. Přijely na něj i Ludmily z východního Slovenska. „Jsme až z Prešova. Jsme moc rády, že se zde sraz Ludmil pořádá. U nás v Prešově jsme založily klub Ludmil a scházíme se dvakrát do roka,“ svěřila se Ludmila Papcunová z Prešova. 

Na nápad pořádat na Svatoludmilskou pouť sraz Ludmil, přišel Ladislav Pecka. „Počítáme, že na náš druhý sraz Ludmil jich letos přijede dvojnásobný počet co v loňském roce. Na podpisových arších jich už máme registrováno kolem šedesáti a další se registrovaly prostřednictvím e-mailu,“ poznamenal Ladislav Pecka.

Svatoludmilská pouť se v obci Tetín koná už staletí. Obec se snaží tuto tradici zachovat. „Svatá Ludmila je velkou osobností, která výrazně ovlivnila vznik Českého státu. Byla matkou sv. Václava a babičkou Boleslava I. Kvůli několika vlivům se na ni v historii pozapomnělo. Lidé by si ale měli připomenout své kořeny a zamyslet se nad nimi. Proto u nás v obci pořádáme takové akce, jako je dnešní pouť a sraz Ludmil. Snažíme se osobu sv. Ludmily zpopularizovat a pomoci tak lidem, aby našli cestu k vlastní identitě,“ uvedl k rozsáhlé víkendové akci starosta Tetína Martin Hrdlička.