V Králově Dvoře právě končí dvacetileté období prvních družstevních bytů. O dalším podobném projektu se ale ve městě aktuálně neuvažuje.

„Jde o bytová družstva Tři Kříže a Popovice. Musím přiznat, že projekty v současné době přinášejí poměrně velké problémy, abychom dodrželi legislativu a členům družstva byty bez problémů odprodali. Takže tento typ bydlení s odstupem času nevnímám jako tak pozitivní, jak se většinou jeví,“ říká starosta Králova Dvora Petr Vychodil.

Sociální byty v Hořovicích Na Špejcharu.
Nájemné v městských bytech nezdražuje. Metr je měsíčně za 18, ale i za 75 korun

Zatím je otázkou, zda bude ve městě směřovat podpora bydlení k mladým rodinám, nebo k seniorům. „Myslím si, že v prstenci kolem Prahy, kterého jsme součástí, je pracovních příležitostí pro mladé více než dost. Měli bychom spíše pracovat na bytech pro seniory. Máme například hotovou studii, že zrekonstruujeme dům číslo popisné 221 na nové byty, ale to bude až tak za tři roky,“ vysvětluje starosta.

Vedení města má ovšem zatím odlišné představy o určení těchto bytů. „Nejsme jednotní, což je v pořádku, kdy já říkám, že by měl dům směřovat k pomoci seniorům, kdežto mladší kolegové by raději podpořili mladé,“ dodává Vychodil.

Přednost mají školky a školky

Hořovice v minulost družstevní bydlení nepodpořily a trendem bylo spíše se bytového fondu zbavovat. Ani v současnosti se o tomto kroku neuvažuje. Více než byty chybí městu především místa ve školských zařízeních. „Téma družstevního bydlení určitě není na pořadu dne, jelikož nás teď daleko více tíží školky a školy,“ vysvětluje místostarostka Hořovic Eva Kaufmanová.

Beroun v minulosti družstevní bydlení podpořil. V letech 2002 až 2004 vyrostly v lokalitě Palouček čtyři bytové domy dohromady se 120 jednotkami. Mezi nimi je i osm bezbariérových bytů pro osoby se zdravotním postižením, o jejichž přidělení rozhoduje odbor sociálních věcí a zdravotnictví.

Do škol ve městech ve středních Čechách dojíždí z okolních vesnic mnoho dětí.
Vodovod musí počkat. Obce zaplatí Berounu statisíce za umístění dětí do škol

„Tyto domy byly postaveny s využitím dotace pro podporu bydlení od Státního fondu rozvoje bydlení. Investorem bylo Sdružení města a Bytové družstvo Palouček. Tenkrát město do sdružení vstoupilo finančními prostředky státní dotace na nájemní bydlení a s pomocí těchto peněz pokrylo polovinu všech investičních nákladů. Ty zahrnovaly financování projektu, pozemku, stavebních nákladů, inženýrských sítí a komunikace u domu. Zbytek pomohl zafinancovat úvěr, který v průběhu výstavby využilo družstvo,“ připomíná mluvčí radnice Jitka Soukupová.

Na začátku výstavby vybralo Bytové družstvo Palouček od budoucích členů zálohy ve výši 30 procent z konečné ceny bytu. Jakmile byly bytovky dostavěny, členové doplatili zbytek podílu, který činil 13 500 korun na metr čtvereční.