Ceny zatím určitě neporostou v Králově Dvoře, který spravuje hned tři objekty s nájemním bydlením. Prvním z nich je domov s pečovatelskou službou v Plzeňské ulici s dvaceti byty, kde nájemníci platí 25 korun za metr čtvereční. Nájmy tak činí kolem 550 korun na měsíc.

Do sousedního nového bytového domu s dvanácti jednotkami, který město postavilo v minulém roce, se v průběhu loňského podzimu nastěhovali další nájemníci z řad seniorů. Ti platí 74 korun za metr čtvereční.

Interiér bytu - ilustrační foto.
Nájemné v městských bytech stouplo až o pětinu, zdražují ale jen některá města

Pro sociálně slabší občany je určen objekt s číslem popisným 221 na náměstí Míru, kde se nachází čtrnáct bytů. Nájemníci tam platí od 50 do 60 korun za metr čtvereční. A navzdory zdražování tam město nájemné zvyšovat nechce. Naopak se chystá do majetku investovat.

„Spíše uvažujeme, že obytný dům na náměstí Míru v průběhu příštích tří čtyř let zrekonstruujeme, protože byty už neodpovídají stavu hodného tohoto tisíciletí. Na druhou stranu lidé tam platí dost nízký symbolický nájem,“ říká starosta Králova Dvora Petr Vychodil.

Podmínky dotace nájemné postupně zvyšují

Také v Hořovicích jsou tři objekty ve vlastnictví města, kde lidé platí za bydlení nekomerční nájemné. Na Špejcharu v Podlužské ulici jde o sociální bydlení s účelem pomoci lidem v tísni postavit se zpět na vlastní nohy. Maximální doba bydlení je sedm let a výše nájmu je dána podmínkami dotace využité při stavbě těchto bytů.

„Nájemníci platí v prvních třech letech 18 korun za metr čtvereční, následující dva roky už 72 korun a další dva roky to dělá 144 korun za metr čtvereční,“ vysvětluje místostarostka Hořovic Eva Kaufmanová.

V Chrustenické šachtě se s Mikym Dobrým rozloučily stovky horníků.
V Chrustenické šachtě se s Miroslavem Mikym Dobrým rozloučily stovky horníků

Na hořovickém západním sídlišti stojí objekt s číslem popisným 699, kde čtyřiadvacet malometrážních bytů slouží jako nájemní, většinou startovací bydlení. O tyto byty se až do konce roku 2021 starala Městská správa bytového a nebytového fondu Hořovice, která v průběhu let nájmy o inflaci nezvyšovala. V loňském roce, kdy přešly pod správu města, už ale nájmy nahoru šly.

„K prvnímu zdražení o inflaci přistoupilo město ke konci minulého roku. Další zdražování o inflační doložku bude zase až ke konci tohoto roku nebo začátkem příštího,“ dodává místostarostka s tím, že nájemníci nyní platí 75 korun na metr čtvereční.

Třetím hořovickým objektem jsou holobyty, které se nacházejí vedle areálu pekáren. Je tam společná kuchyně a sociální zařízení, takže slouží spíše jako ubytovna. Proto je tam bydlení nejlacinější, 17,45 koruny na metr čtvereční. Podle jednoho z obyvatel domu tam žijí čtyři rodiny.

Pořadník i čekací lhůty jsou dlouhé

Město Beroun vlastní Penzion pro seniory v ulici Na Parkáně se 46 byty, kde klienti platí nájemné 35 korun na metr čtvereční, a 50 bytů pro rodiny v tíživé situaci v Talichově ulici se sazbou 34 korun za metr čtvereční.

„Na obě formy bydlení jsou pořadníky a čekací doby jsou dlouhé. Ani v jednom případě město nájmy zvyšovat nebude,“ potvrzuje mluvčí radnice Jitka Soukupová.

Beroun vlastní ještě dvanáct bytů v objektu v ulici Na Klášteře. Tam platí obyvatelé smluvní fixní nájem šest tisíc korun měsíčně. Ani ten by se podle Soukupové neměl zvyšovat.


Jaké bydlení a za kolik nabízejí
tři největší města v regionu

Beroun

Penzion pro seniory, ulice Na Parkáně - 35 korun/m²
Byty v objektu bývalých kasáren pro rodiny v tíživé situaci, Talichova ulice - 34 korun/m²

Králův Dvůr
Dům s pečovatelskou službou, Plzeňská ulice - 25 Kč/m²
Bytový dům pro seniory, Plzeňská ulice - 74 Kč/m2
Dům č. p. 221, náměstí Míru, bydlení pro sociálně slabší - 50 až 60 Kč/m²

Hořovice
Dům č. p. 699, ulice 1. Máje, bydlení pro sociálně slabší/startovací byty - 75 Kč/m²
Sociální byty Na Špejcharu, regulované sociální obydlení s maximálně dlouhou dobou nájmu 7 let - první 3 roky 18 Kč/m², následující 2 roky 72 Kč/m², další 2 roky 144 Kč/m²
Takzvané holobyty, Masarykova ulice - 17,45 Kč/m²