Od letošního roku narostly obcím Berounska a Hořovicka finanční náklady na ostatní dopravní obslužnost. S příchodem daňové reformy se v dopravě navýšilo DPH a podražily pohonné hmoty. Rozdíl v ceně jde na vrub obcím.

„S představiteli obcí jsme se dohodli, že se cestujícím ceny jízdného nezvýší, že rozdíl uhradí ze svých rozpočtů,“ informoval vedoucí osobní přepravy dopravní firmy Probo Trans Beroun Vladimír Káš.

Podle starosty Kublova Zdeňka Jiráska se obci náklady na ostatní dopravní obslužnost navýšily zhruba o sedm procent. „Od nás je zajištěno dopravní spojení do Hořovic i Berouna. V loňském roce jsme Probo Transu na dopravu dopláceli zhruba 64 tisíc korun. V letošním roce to bude o necelých pět tisíc více,“ vysvětlil starosta Jirásek.

Obce, jejichž obyvatelé využívají linku Beroun – Nový Jáchymov, se musí v letošním roce podělit o ztrátu ve výši 130 tisíc korun. „V loňském roce jsme na linku dopláceli téměř 28 500 korun. Letos je to o 4500 více,“ uvedla starostka Nového Jáchymova Iva Kinclová.

Jak dále sdělila, na jednom spoji, který do obce zajíždí, poklesly přepravní firmě tržby. „Stále ho ale někteří lidé využívají. Nechtěli jsme proto, aby byl zrušen. To nejde. Raději na něj budeme doplácet,“ poznamenala starostka. K další změně tarifu Středočeské integrované dopravy dojde v září, kdy přestanou platit padesátihaléře. Cena jízdenky se bude muset zaokrouhlovat na koruny. V současné době platí většina cestujících na Berounsku čipovými kartami. „Nyní ji mohou kromě našich autobusů využívat i u dalších čtyř dopravců. Na čipové karty mohou například cestovat v Příbrami i v Praze,“ ponamenal Vladimír Káš