Akce s názvem Medvědi na hrad přilákala téměř dvanáct set návštěvníků a výtěžek ze vstupného podpoří stavbu nového medvědína.

V sobotu nechyběly na hradě ani hlavní postavy, návštěvníkům se představil i Václav Chaloupek se svými medvíďaty Martinem a Agátou. Nyní s nimi natáčí seriál Méďové na cestách, v říjnu by se však jejich domovem mohl stát právě Točník.

Nápad vrátit medvědy pod hrad vzešel z Točníku. Václav Chaloupek přijal výzvu stát se patronem akce a začal shánět medvědy. „Oslovil jsme zoologické zahrady a hledal i v zahraničí, nakonec se medvíďata narodila u chovatele v Žatci," upřesnil rodiště medvídků Václav Chaloupek.
Medvíďata Martin a Agáta se narodila se 13. ledna. „Je to symbolické datum, protože 13. ledna se narodil i Vojta, Kuba s Matějem. V současné době je nemám už na čem vážit. Ale odhaduji, že Martin má přes patnáct kilogramů a Agáta kolem třinácti," pokračuje Václav Chaloupek a dodává, že chlupáči mají rozdílné povahy. Martin je vzteklejší, Agáta naopak klidnější a opatrnější.

Václav Chaloupek chce být s natáčením hotový do konce června, maximálně v půli července. „Pokud to půjde, a medvíďata budou stále tvárná, tak bychom mohli společně točit do konce srpna. Zřejmě jsou to poslední medvědi, které mám. Předpokládám, že ses s medvíďaty budu loučit v polovině letošního října, podmínkou však je to, že zde bude dostavěný nový medvědín," konstatoval Václav chaloupek.

Projekt Medvědi na hrad zaštiťuje občanské sdružení Nudle. Jeho zástupci jsou přesvědčeni, že bez pomoci veřejnosti a dalších sponzorů by se akce nemohla uskutečnit. Sami zajišťují vše potřebné k rozjezdu stavby. „Starý medvědín je zbořený, nyní čekáme na stavební povolení, které bychom měli dostat nejpozději do konce června," prohlásila za občanské sdružení Hana Zemánková s tím, že projekt na nový medvědín je připravený.

Stavba nového medvědína vyjde přibližně na půl milionu korun. V polovině minulého týdne bylo na kontě veřejné sbírky přibližně sto čtyřicet tisíc korun. Po víkendové akci se tato částka zvýšila díky vysoké návštěvnosti tři sta tisíc korun. Jestliže bude k dispozici stavební povolení, hlavní stavba se rozjede v červenci.