Zatímco celá řada měst a obcí hledá ve svých schválených rozpočtech rezervy a dochází k jejich úpravám – tedy především škrtům v položce městských investic – město Králův Dvůr kvůli velmi dobrému hospodaření v předchozích letech zatím k ničemu takovému, zdá se, přistupovat nemusí. Naopak.

ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

Přední představitelé města se na svém posledním zasedání, které se konalo kvůli epidemii koronaviru ve velkokapacitní stanu u zdejšího zámku, rozhodli podpořit občanskou aktivitu. V rámci participativního rozpočtu totiž město nakonec podpoří všech sedm finálových projektů, které navrhli samotní občané.

Jedná se tak o projekty: Doplnění herních prvků na dětském hřišti Křižatky, zastínění pískovišť na dětských hřištích, osvětlení a obnova značených přechodů pro chodce, rozšíření autobusových zastávek Levínský vršek, venkovní posilovna Počaply, obnova dětského hřiště Nad Stadionem, doplnění herních na dětském hřišti Levín.

„Kvůli koronavirové pandemii už několik týdnů čelíme mnoha omezujícím opatřením. Rád bych proto občany Králova Dvora něčím potěšil, a tak jsem se rozhodl, že město nezrealizuje jen ty vítězné, ale všech sedm projektů. Tento svůj návrh jsem předložil k projednání na zastupitelstvu města, a  to ho jednohlasně schválilo,“ vysvětlil důvody, proč město zrealizujeme nakonec všech sedm projektů, starosta města Petr Vychodil. A aby to bylo alespoň trochu spravedlivé a hlasování nepadlo vniveč, budou projekty realizovány postupně podle výsledků ankety – tedy v pořadí, ve kterém jsou výše vyjmenované.

Město Králův Dvůr pro letošní rok sice vyčlenilo v rámci participativního rozpočtu částku dva miliony korun, to ale nepočítalo s realizací všech projektů. „Na červnovém zasedání proto budu navrhovat navýšení, ovšem o kolik to nedokáži nyní říci,“ reagoval na dotaz Deníku starosta. Ten již pomalu vymýšlí, jak v nastaveném trendu bude radnice pokračovat.

„Po volbách jsme občany vyzvali pomocí sociálních sítí a zpravodaje, aby nám napsali, co si přejí, abychom v tomto volebním období realizovali. Obdrželi jsme stovky myšlenek a námětů. Osobně přemýšlím, jelikož letos budeme v polovině volebního období, že bychom v zimě udělali shrnutí a znovu lidi vyzvali. Je to jen můj názor, ještě jsem jej s nikým neprojednával,“ nastínil další možný scénář participativního rozpočtu.

V rámci toho letošního premiérového jej pak nejvíce potěšilo, jak si vedou obyvatelé z nové městské čtvrti Křižatky. „Ti před startem hlasování namítali, že jsou malou městskou částí a nemají šanci vyhrát. Nakonec ale dokázali přehlasovat mnohem větší části. To mne velmi potěšilo,“ dodal Petr Vychodil.