Oficiální statistiky mezi lety 2006 a 2018 hovoří celkem o 23 případech utonutí. Nutno ale podotknout, že i některé případy mají šťastný konec; třeba jako ten z července loňského roku. Tehdy se jeden muž snažil přeplavat v Berouně řeku nad jezem ze Štulovny na protější břeh, kde je kemp. V polovině cesty se ale začal topit. Plavci totiž došly síly. Nebýt poblíž břehu strážník, mohlo to celé dopadnout tragicky.

Strážníci berounské městské policie zachránili muže, který se začal topit uprostřed Berounky. Tenkrát si události všiml jeden ze strážníků mimo služby; ten ale kvůli tomu, že byl po operaci, nemohl pro muže do vody skočit. „Okamžitě proto volal na služebnu a situaci vylíčil službu konajícím kolegům. Mezitím na pomoc přispěchal patnáctiletý mladík, který se s nasazením vlastního života rozhodl tonoucího zachránit,“ uvedlo vedení města.

Topícímu se muži tak mladík poskytl drahocenný čas. „Na místo dorazila hlídka s třemi strážníky, kdy dva z nich doplavali pro tonoucího a další pomáhal kolegům ze břehu. Připravil lezecké lano, které se používá pro tyto účely, a přivolal záchrannou službu. Když tonoucího dostali strážníci na břeh, byl stále při vědomí, ale zcela vyčerpaný. Muže převzali záchranáři a převezli ho do nemocnice,“ uvedla tenkrát Jitka Soukupová, mluvčí berounské radnice.

Bohužel ne vždy se ale podaří včas zasáhnout a topícího se zachránit. Kutnohorskem stále otřásá případ, kdy v neděli 9. srpna vysvětli policejní potápěči těla dvou pohřešovaných chlapců z Kroměříže. Ti se utopili v Sázavě. Šestnáctiletí chlapci se kolem středeční půlnoci rozhodli vykoupat v rozvodněné řece. Jejich stopy skončily na molu u břehu, kde zůstaly jen pantofle, ručník a hodinky jednoho z nich. Policisté následně po obou mladých rekreantech vyhlásili celostátní pátrání. Tělo prvního z nich nalezli policisté v dopoledních hodinách za jezem u obce Soběšín, druhé až o několik hodin později. „Bohužel ale bez známek života. Potápěči jejich těla nalezli v řece několik set metrů od tábora, kde se chlapci ubytovali,“ uvedla tehdy mluvčí policie Michaela Richterová.

U vody je vždy třeba obezřetnosti. Zdravotníci připomínají, že nebezpečím jsou nejen veřejné, ale soukromé vodní plochy – bazény a jezírka, a to zejména pro děti.

Statistika utonulých:

Město 2017 2018
Benešov 2 1
Beroun 1 0
Kladno 2 0
Kolín 2 3
Kutná Hora 1 0
Mělník 0 0
Mladá Boleslav 3 4
Nymburk 0 1
Příbram 0 5
Rakovník 2 2

Zdroj: ČSÚ, VZS