Skutečnost, že mnozí řidiči svou jízdou riskují zdraví své i okolí, je patrná již při pohledu na policejní statistiky. Lidé za volantem ale nehazardují jen na silnicích a dálnicích, ale také na železničních přejezdech, a to nejen nechráněných, ale i chráněných. Právě ve chvíli, kdy neodhadnou vzdálenost blížícího se vlaku a vjedou na přejezd, by si měli připomenout otřepanou frázi: spěchej pomalu.


Vlak zachytil auto, nikoho nezranil
Zdá se, že řidiči na Berounsku jsou v letošním roce zatím opatrní, nebo možná měli pouze štěstí. Za letošní rok totiž policie nezaznamenala na území Berounska a Hořovicka žádnou dopravní nehodu na železniční trati. „Loni jsme jich vyšetřovali celkem osm. Ta poslední se stala 17. října u železničního přejezdu v Litni. Zde 62 letá žena havarovala se svým osobním vozem Smart u kolejiště, kde nechala auto odstavené. Jedoucí vlak ho zachytil, nehoda se obešla bez zranění,“ uvedla tisková mluvčí berounské policie Veronika Benediktová.


Řidič objel závory a narazil do vlaku
Případ, kdy neukázněný řidič zcela ignoroval světelnou signalizaci i spuštěné závory, vjel na koleje a způsobil tak nehodu, se stala naposledy 21. srpna v Králově Dvoře. „Zde se stala dopravní nehoda osobního vozu s vlakem. Řidič nerespektoval světelnou signalizaci, objel závory a na trati se střetl s vlakem. Řidič utrpěl lehká zranění,“ přiblížila případ Veronika Benediktová. Muž, který nehodu způsobil, byl obviněn z trestného činu obecného ohrožení a navíc za volant usedl bez řidičského oprávnění.


Hazardéři riskují na nechráněných přejezdech
„Jezdím autem již spoustu let a na železniční přejezdy si dávám pořádný pozor. Nechápu, když někdo vjede na koleje, i když svítí výstražná světla. I když světelná signalizace nebliká, raději pro jistotu si přibrzdím a pořádně se rozhlédnu, život přece máme jenom jeden,“ kroutí hlavou nad hazardéry za volantem Michal Šebek. Osobně si dává pozor prý na přejezd ve Vráži. „Je zde jen světelná signalizace bez závor, vlak zde ale vyjíždí tak, že není moc dobře vidět a tady jsem opravdu opatrný. I světelná signalizace se může přece někdy rozbít a já osud rozhodně nebudu pokoušet,“ dodává řidič a upozorňuje, že především na nechráněných přejezdech vidí hazardéry se životem každou chvíli.