Zhruba stovka posádek z celé republiky se objeví na startu tradičního Vodáckého maratonu, který představuje nejstarší vodácký závod na řece Berounce. Jeho 32. ročník se koná v sobotu 23. května a první tři posádky vyjedou přesně v 8 hodin z tábořiště v Dolanech. Další budou následovat v minutových intervalech.

„Startovní pole je rozděleno podle věku do deseti kategorií. Zvláštní pozornost si však jistě zaslouží obě krajní kategorie, a to dětská a kategorie veteránů. Na startu se tak objevují děti, kterým ještě nebylo ani deset let, naopak cílem projíždějí lodě, jejichž posádka v součtu svého věku vysoko přesahuje sto let,“ poznamenal hlavní organizátor Josef Urbánek.

Maraton se jede z Dolan do Nezabudic u Vranova a měří více než 58 kilometrů. Zúčastnit se ho mohou pouze sériově vyráběné turistické kánoe. Ve zvláštní kategorii pak může startovat jakékoli plavidlo kromě dvoučlenné kánoe, třeba raft, pramice, kajak, skif, galera, necky nebo šlapadlo. Ta však nebudou zařazena do celkového pořadí.

Vodácký maraton je považován za fyzicky i psychicky náročný závod, na což má vliv nejen délka trasy a monotónnost závodu, ale také rozdílný stav vody v řece a výkyvy počasí. „Byly odjety maratony, které v některých svých úsecích nepřipomínaly závod vodáků, ale spíše závod běžců v mělké vodě. Naopak při jiných ročnících rozhodčí jen ztěží zaujali svá místa u cílové branky, protože voda závodníky do Nezabudic doslova spláchla,“ zavzpomínal Josef Urbánek.

Pro všechny zájemce připravili pořadatelé ubytování v tábořištích u startu a cíle a po dojetí závodu také společenský program. V jeho rámci vystoupí mimo jiné kapely Tukani a Vodáci, zazpívá Jitka Vrbová a zatančí děti z berounské Mateřské školy Pod Homolkou. Připraven je i táborák a taneční parket. Další podrobnosti včetně možnosti on-line přihlášky nabízejí internetové stránky www.vodmar-beroun.cz.