Zatímco při meziročním srovnání mezi 1. lednem roku 2018 a 2019 někde to jsou pouze jednotky či desítky obyvatel, jinde se může jednat o podstatnější počty lidí, kteří se stěhují jinam.

Z měst si polepšil, co se týká počtu obyvatel, Králův Dvůr na Berounsku; v jeho případě se jedná o meziroční nárůst obyvatel o 4,2 procenta, což znamená 352 obyvatel. To z něj současně dělá největšího „skokana“ - v regionu se totiž jedná o místo, která zaznamenalo největší zájem lidí, že se do něj rozhodli přistěhovat. V Králově Dvoře nyní žije 7874 obyvatel.

Jak ale podotkl královedvorský starosta Petr Vychodil, obdobně se zájem o Králův Dvůr drží na špici několik posledních let. „Podle mě to je dané polohou města, které je velmi blízko Prahy, je to také dané dálnicí, která nám tento rozvoj přinesla. Najedete na dálnici a za pár minut jste v Praze,“ řekl.

Dalším důvodem může být krásná příroda a lesy coby důvod, proč se lidé uchylují do Králova Dvora. „Také řešíme kapacitu škol a školek,“ pochlubil se Petr Vychodil. S vyšším počtem obyvatel souvisí i vyšší daňové příjmy, podotkl. Současně ale řekl, že zájem o město může občas přinést i nějaká negativa. „Tou je navýšená doprava, někdy v lokalitách, kde jsou novostavby i starousedlíci, mohou nastat malé neshody,“ řekl.

Největší úbytek obyvatel zaznamenal naopak největší úbytek obyvatel. Meziroční statistika hovoří o tom, že v Berouně žije nyní o 107 obyvatel méně, což znamená úbytek o 0,6 procenta. Jak ale řekl místostarosta Michal Mišina, nemusí to znamenat, že by lidé z Berouna prchali. „Je tu spíše jiný nešvar. Byty zůstávají v majetku lidí, kteří se odstěhují jinam, ty dále pronajímají a lidé se sem nehlásí,“ řekl.

Podle hrubých odhadů může jít až o tisícovku obyvatel, kteří v Berouně reálně žijí, ovšem se do něj nepřihlásí jako do trvalého bydliště – třeba proto, že to majitelé bytů nemusejí umožnit. „Budeme se snažit přijmout taková opatření, aby obyvatelé, kteří tu bydlí, se přihlásili k trvalému pobytu,“ poznamenal Michal Mišina. Beroun tak je podle jeho slov městem, kde je velký podíl nájemních bytů – a přestože se stavějí nové byty a v Berouně dochází k nárůstu obyvatel, paradoxně jejich „oficiální“ počet klesl, uvedl.

Město to chce udělat i z toho důvodu, že města dostávají peníze podle toho, kolik obyvatel v nich žije; vedle toho to pro obyvatele Berouna znamená zvýšené náklady například s odvozem odpadů, vysvětlil místostarosta.

Vůbec největší přistěhování lidí, co se procentuálního vyjádření týká, zažily obce Vysoký Újezd (12,6 procenta) a Skřipel (13,2 procenta). Nutno ale podotknout, že v případě Vysokého Újezdu se přistěhovalo 93 lidí, celkem nyní v obci žije 833 obyvatel. V případě Skřipelu je ale počet přistěhovalých nižší; jedná se 15 lidí, v obci jich nyní žije 129.

Ilustrační foto.
Osvětlení bude chytré. Beroun plánuje jeho rekonstrukci
Specializované obchody na tvrdý alkohol? Třetina Čechů by se takovému opatření nebránila
V Čechách mladí Středočeši pijí první ligu