„V Berouně jsme řešili nelegální billboardy naposledy zhruba před dvěma lety,“ informoval velitel městských strážníků v Berouně Alexandr Scherber.

Od roku 2017 se Beroun řídí nařízením, kterým se reguluje reklama šířená na veřejně přístupných místech mimo provozovnu, což se týká i reklamních billboardů. „Většinou na porušení nařízení někdo upozorní, může to být podnět občana, ale třeba i dopravní policie, která řeší umístění billboardu s ohledem na bezpečnost provozu nebo městská policie v rámci pochůzek nějaký nelegální billboard zaznamená. Tyto případy se pak řeší individuálně,“ sdělila tisková mluvčí berounské radnice Jitka Soukupová. V současné době tento problém neřeší ani v Králově Dvoře. „Před pandemií covidu jsme se potýkali s nelegálními reklamními plachtami. Buď jsme je nechali odstranit, anebo si je inzerenti doplatili. Řádil zde gang pronájmu plachet za 2500 až 3500 korun, které je možné vidět po celé České republice,“ uvedl starosta Králova Dvora Petr Vychodil.

Řidiči si možná mohli všimnout velkých reklamních poutačů u dálnice D5 u Chlustiny ve tvaru orla. „Všichni naši orli byli umisťováni vždy v souladu s platnou legislativou. Po změně legislativy jsme se s orly jako reklamou rozloučili a rozhodli se nabídnout je především mladým umělcům jako prostor pro umělecká díla. Ta mohou být v ochranném pásmu umístěna. Na ploše těchto bývalých orlů pochopitelně už nebudou žádná komerční loga ani komerční sdělení,“ uvedla tisková mluvčí Lutfia Volfová z firmy Mattoni 1873, která orly vlastní.

Z reklamních billboardů Mattoni jsou dnes umělecká díla:

Berounsko nelegální billboardy netrápí. Orli se změnili v umělecká díla | Video: Jana Hájíčková

V současné době stojí v České republice 13 těchto orlů, přičemž dva z nich jsou právě u Chlustiny. „Jedenáct z nich jsme v minulých letech už kompletně přeměnili na umělecká díla. Příprava projektu, povoleni úřadů, úprava statusu na umělecké dílo, výběr motivu a samotná realizace přeměny však pokaždé vyžaduje dlouhý čas. Přeměnu posledních dvou orlů chceme provést letos. Pak už budou na všech třinácti orlech (jak u dálnic, tak silnic I. třídy) jen umělecká díla,“ dodala Volfová.

Od reklamy k umění

Dva orly stojící u D5 přeměnila firma Mattoni 1873 na umělecká díla v roce 2018, přičemž šlo o jednu z prvních transformací. Orla ve směru na Prahu zdobí kresba světově uznávané české grafičky Míly Fürstové.  Míla Fürstová svou grafikou vyjádřila své pocity z návratu domů - profesně totiž působí a žije v britském Londýně. Motiv orla znázorňuje její vzpomínky na prožitá léta v Česku, a proto lze na něm najít typické prvky i známá místa. „Asi proto, že žiji už přes 20 let v Británii, si čím dál tím víc uvědomuji, jak unikátní a inspirativní je česká krajina a architektura. Orli Mattoni jsou pro mě součástí této krajiny a svou přítomností ji přeměňují v divadelní jeviště. Příběh naznačený v motivu mého orla je určitá oslava dětství stráveného v Čechách, které mi dalo křídla k rozletu do celého světa,“ přiblížila svůj motiv Míla Fürstová.  

Na druhém orlovi (směrem na Plzeň) je jeden z vítězných návrhů studentské soutěže AVU, s názvem Srna v řepce. „Motiv počítá s vtipem a zapamatovatelností. Zabývá se vstupováním člověka do krajiny. Může odkazovat k současnému využívání zemědělské půdy při průmyslové výrobě a některým negativním dopadům,“ představil myšlenku druhého motivu jeho autor, tehdejší student AVU Jan Hladík. Mattoni 1873 spolupracuje na projektu s Akademií výtvarných umění a Galerií hlavního města Prahy. „Navazujeme tak na naši dlouholetou tradici podpory umění, ať již se jedná o podporu literatury prostřednictvím ceny Magnesia Litera či mladých filmařů prostřednictvím Ceny Magnesia v rámci Českého lva,“ uzavřela Volfová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Na Karlštejně teklo v sobotu pivo proudem. K návštěvě lákal pivní festival

Sobotní Karlštejn lákal na pivní festival | Video: Michal Bílek