Proto hasiči nabádají majitele rodinných domů, aby si zkontrolovali, zda mají vyčištěný komín a jestli ze zákona povinné revize nemají prošlé. Každoročně totiž dochází během topné sezony k požárům rodinných domů. „Od začátku letošního roku evidujeme v berounském okrese deset požárů rodinných domů,“ uvedl za berounské profesionální hasiče Milan Provazník.

„Na vině většiny požárů se každoročně podílí vznícené saze v komíně, špatná elektroinstalace či vadný komín. Bez platných revizí pak majitelům domů v případě požáru hrozí, že jim pojišťovna vzniklou škodu neuhradí. Ze zákona jsou totiž povinni zajistit bezpečnost a funkčnost všech technických zařízení uvnitř i vně domu, a to i ve chvíli, kdy zákon revizi výslovně nenařizuje. Často se totiž můžete setkat s tím, že zákon o revizích zmiňuje pouze povinnosti firem a živnostníků.

Pokud ale kvůli nějakému zanedbání v tomto směru dojde třeba k výbuchu plynu nebo požáru, čekají vlastníka nemovitosti nečekané problémy. Pravidelné revize se totiž týkají nejen komínů, kotlů a elektroinstalace, ale i elektrospotřebičů. To znamená lednice, televize, klimatizace a dokonce i varné konvice. I ty jsou častou příčinou požárů."Tak o tom jsem nikde neslyšela. Lednici mám deset let a nikdy jsem její revizi nedělala a u televize také ne," poznamenala Karolína Strnadová.

Kvůli technické závadě elektroinstalace televizoru málem shořel na konci ledna rodinný dům v Loděnici. I když byli hasiči na místě za pár minut, byl dům už plný kouře a požár už zasáhl celé přízemí. Nikdo se naštěstí nezranil. Na místo okamžitě vyrazily čtyři jednotky hasičů. První jednotka dorazila na místo po krátkých deseti minutách, to už byl ale dům plný kouře a požár zasáhl celé přízemí rodinného domu. Hasiči se ihned pustili do boje s běsnícím živlem, z domu vynesli kočku a psa, které předali majiteli. Škoda tehdy dosáhla částky kolem půl milionu korun.

Tento požár naštěstí skončil bez zranění osob, takové štěstí ale neměla majitelka domu, který hořel v prvních dnech letošního roku v Zaječově. V domku začalo hořet 3. ledna navečer, když v něm byli dva lidé. Jednomu z nich se podařilo dostat ven, majitelka zůstala uvnitř. Oheň se rychle šířil a majitelku domu našli hasiči mrtvou. Oheň na rodinném domku způsobil škody za dva miliony korun. Vyšetřovatel požáru stanovil příčinu ve vznícení sazí v komínovém tělese.

Březnový požár rodinného domu v obci Žloukovice napáchal škodu za jeden a půl milionu korun. Tehdy u vznícené střechy rodinného domu v malé obci u Berounky zasahovalo několik sborů dobrovolných hasičů. Zásahové jednotky musely tehdy pracně rozebírat střešní konstrukci.

V rámci vyšetřování požáru policie, ale i pojišťovna začnou hledat viníka. A ačkoliv třeba revize plynu není pro nepodnikatele povinná, v případě nehody pojišťovna může odmítnout pojistné plnění. U komínů na tuhá paliva se musí jednou ročně provádět revize i čištění u spalinových cest (komínů).Tyto kontroly jsou nutné u všech objektů - bez výjimky.

Od roku 2017 platí pro každého majitele domu povinnost mít zkontrolovaný kotel na tuhá paliva. První revizi museli lidé stihnout do konce loňského roku, pak jsou kontroly odborníkem nařízené vždy po dvou letech. Revize se týkají kotlů o výkonu od 10 do 300 kW.