Celkem 1148 pacientů na 100 tisíc obyvatel zaznamenali v minulém týdnu pracovníci berounského územního pracoviště Krajské hygienické stanice Středočeského kraje. Jedná se o nemocné akutními respiračními chorobami včetně chřipky, kterými trpí především děti ve věku do pěti let. K vysoké nemocnosti přispělo podle odborníků i babí léto s prudkými výkyvy teplot. Situace na Berounsku je však stále klidná a lidé se epidemie chřipky zatím nemusí obávat.

„Nejpočetnější skupinou nemocných jsou již tradičně malé děti. Naopak nejméně nemocných je mezi obyvateli ve věku od 60 let a více. Obecně se však dá říct, že nemocnost v současné době odpovídá sezoně,“ uvedla vedoucí oddělení epidemiologie v Berouně Alena Tatarová.

Přesto by však lidé neměli nebezpečí akutních respiračních chorob ani chřipky podceňovat. „O chřipce se u nás mluví s jakýmsi despektem, jako by to ani žádná skutečná nemoc nebyla. Prostě období chřipkových epidemií k chladnému období patří, tak co? Nějak se zapomíná na to, že chřipka je smrtelná nemoc. Ano, ročně na ni, či následné komplikace jí způsobené, u nás umírá až 2000 lidí! Pro srovnání. V roce 2006 zahynulo na našich silnicích 956 lidí a oběťmi vraždy se za totéž období stalo 231 lidí,“ uvedl hlavní hygienik České republiky Michael Vít.