„Výkon proběhl na operačním sále, přičemž jsme nejprve odebrali kmenové buňky z pacientova podkoží pomocí liposukce. Zpracovanou tukovou emulzi s kmenovými buňkami jsme následně aplikovali do oblasti konečníkové píštěle,“ popsal zjednodušeně postup operace koloproktolog Július Örhalmi. Podle něho není metoda pro pacienta náročná, má malý výskyt nežádoucích účinků a dosahuje pozitivních výsledků. „Je nicméně vhodné, aby byl výkon prováděn řádně vyškoleným proktochirurgem,“ dodal Örhalmi. Píštěl v oblasti konečníku, neboli periproktální fistula, je patologické propojení mezi rektem nebo análním kanálem a kůží hráze. Vyskytuje se asi u 9 lidí na 100 000 obyvatel, přičemž se mnohem častěji vyskytuje u mužů. Poměr můžu a žen je 1,8:1. Průměrný věk pro výskyt píštěle v oblasti konečníku je 38 let.

close Koloproktolog Július Örhalmi. info Zdroj: se svolením Nemocnice Hořovice zoom_in Koloproktolog Július Örhalmi.

„Většina píštělí vzniká z periproktálních abscesů, kdy infekcí anální žlázy dochází k tvorbě abscesu s následným vyprázdněním do oblasti konečníku, nebo se vytvoří konečníková píštěl. Léčba je ve většině případů možná jen chirurgicky, kdy se píštěl vyřízne a uvnitř konečníku se uzavře otvor, kterým komunikuje s kůží v okolí konečníku. Operační zákrok není zcela jednoduchý a hrozí i poranění svěračů konečníku, které pak může vést až k inkontinenci stolice,“ vysvětlil vznik a jedno z obvyklých řešení konečníkových píštělí Július Örhalmi. U této léčebné metody však většinou dochází k dlouhému a bolestivému hojení po operaci. Další možností léčby je aplikace kmenových buněk do oblasti píštěle, která může vést rovněž k jejímu zhojení. V současnosti je ale tato metoda dostupná pouze od cizího dárce a vzhledem ke značně vysoké ceně preparátu, která přesahuje částku jeden milion korun, je určena pouze pro pacienty s Crohnovou chorobou, u kterých již selhaly ostatní možné chirurgické postupy. Lékaři hořovické nemocnice tak přišli s novým řešením.

„Námi prezentovaná metoda je výhodná z toho důvodu, že se jedná o aplikaci kmenových buněk přímo od samotného pacienta. Odpadá tudíž riziko odmítnutí cizího materiálu. Samotný výkon i s přípravou kmenových buněk se pohybuje v řádech desetitisíců korun. Metoda je určena pro pacienty s komplikovanými a recidivujícími píštělemi, kdy již další chirurgické operace nejsou možné, nebo by byly značně rizikové s ohledem na možné poranění svěračů. Další výhodou je i možnost uchování pacientových kmenových buněk v tkáňové bance či možnost pozdějšího použití při neúspěchu první aplikace,“ popsal unikátní léčebný zákrok Örhalmi s tím, že jeho cílem je dál zlepšovat tuto metodu, která ušetří nemalé prostředky v rámci zdravotního systému. Bohužel výkon zatím nehradí zdravotní pojišťovny. „Náklady na operaci a další výzkum této metody ale plně hradí zdravotnický holding AKESO, pod který Nemocnice Hořovice spadá," uzavřel Örhalmi.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Vloni padl v Nemocnici Hořovice historický rekord. Byla u toho i Jana Šrámková

Vrchní sestra transfúzní stanice v Nemocnici Hořovice Jana Šrámková při práci. | Video: Hájíčková Jana