V současné době se do kurzu přihlásilo 30 lidí z každé nemocnice. V první fázi kurz zaměstnance seznámí se správnými základními reakcemi při napadení. „Pokud bude zájem o pokračování, jsme připraveni jim kurz zprostředkovat. Prioritou našich zařízení je zdraví a bezpečí nejen pacientů, ale i všech našich zaměstnanců,“ dodala mluvčí.

Jak dlouhý musí takový kurz být, aby se člověk dokázal efektivně bránit, ale není jednoduché odhadnout. „Záleží na dané situaci, psychické odolnosti a zkušenosti lidí,“ uvedl Jan Odcházel, který působí ve Škole bojového umění Wing Tsun a sebeobrany v Berouně. Podle něj ale naučení se základů trvá několik měsíců. „Potom to je spíše o tom, aby si lidé byli schopni poradit,“ vysvětlil.

Podle Josefa Proška, který se věnuje profesní sebeobraně v Asociaci tradičních cvičení pro zdraví a sebeobranu, stačí ale pro efektivní sebeobranu kratší čas. „Stačí dva, tři víkendy a člověk se to naučí. Jsme schopni během pár hodit naučit, jak reagovat na nebezpečí jako je pistole, nůž, agresivní pacient a podobně,“ řekl. Skutečná sebeobrana je podle něj o pár pohybech.