Až dosud se v Rehabilitační nemocnici v Berouně prováděly artroskopie, tedy operace kloubů, a chirurgie. S Centrem jednodenní péče k nim přibude plastická chirurgie, urologie, gynekologie a koloproktologie, tedy operace tlustého střeva a konečníku. Všechny zákroky hradí zdravotní pojišťovna.

Dýňová farma v Bykoši má pro veřejnost otevřeno v září a v říjnu v sobotu a v neděli od 10 do 17 hodin.
Občas už vidím oranžově, říká majitel dýňové farmy, kde dozrává patnáct tun dýní

Mezi zastánce jednodenní chirurgie patří i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. „V západní Evropě se stává standardem a předpokladem moderního zdravotnictví. Vidím v tom benefity jak pro pacienty, že jsou brzy doma, tak pro poskytovatele zdravotních služeb, protože ušetří,“ prohlásil při slavnostním otevření Válek.

Centrum jednodenní péče stálo holding Akeso 350 milionů korun. Jeho součástí je pět operačních sálů, 75 lůžek ve dvoulůžkových nebo jednolůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením a klimatizací.

Až dvanáct tisíc operací ročně

„Na každém pokoji je velká obrazovka, kde pouštíme pacientům edukační programy, aby věděli, jak o sebe po operaci pečovat a rehabilitovat. Celkem jich máme sedm podle typu operace,“ uvedl manažer provozu Artroskopického centra Roman Švestka.

Nyní nemocnice provádí šest tisíc jednodenních operací ročně, od nového centra si slibuje zdvojnásobení jejich počtu.

Jak taková operace vypadá? Pacient musí absolvovat předoperační vyšetření na interně nebo u svého praktického lékaře. Do centra se dostaví ráno nalačno a čeká na čas operace. Po ní je převezen na pokoj, kde ho lékaři sledují. Pokud se jeho zdravotní stav zkomplikuje, je převezen na ARO nebo JIP. V opačném případě odchází druhý den domů a může začít s rehabilitací. Rekonvalescence po zákroku je stejná, jako by byl člověk v nemocnici.

Poblíž obce Černín havaroval autobus.
U Černína havaroval autobus. Cestující museli ven po žebříku přes střechu

„U nás je výhodou, že je všechno pod jednou střechou. Jak interna, tak operační sály i rehabilitační centrum,“ připomněl jednatel holdingu Akeso Sotirios Zavalianis.

„Moc se mi líbí zdejší moderní vybavení,“ obdivoval ministr Válek nejmodernější techniku na operačních sálech. Zaujal ho především bezdotykový displej, který se dá snadno dezinfikovat, nebo operační lůžko s nosností až 280 kilogramů. „To byl dříve problém, protože silnější jedinci často rozbili hydrauliku,“ poznamenal.