Zlatý kříž třetího stupně si odnáší dárce, který podstoupil osmdesát odběrů. To jsou ocenění, která dárcům předávají i zástupci transfuzní stanice Nemocnice Hořovice.

Jubilejním dárcům chtějí poděkovat i benefičním koncertem, který se koná ve čtvrtek 12. června v hořovickém Společenském domě. Všem zde zazpívá Tomáš Klus. „Vstupenky na koncert byly téměř beze zbytku rozdány čtyřem stům jubilejním dárcům jako výraz poděkování," konstatoval mluvčí Nemocnice Hořovice Konstantinos Tsivos.

Smyslem celé akce je popularizace dárcovství krve, které je stále nedostatek. Účelem akce je v neposlední řadě i získání nových dárců, především z řad mladých obyvatel Berounska. „Akce zaměřené na darování krve nejsou v Hořovicích novinkou", říká Jana Šrámková.
S pochopitelnou dávkou hrdosti dodává, že transfuzní stanice Hořovice je největší ve svém druhu v celém Středočeském kraji.

Jen v loňském roce přes její bránu prošlo víc než jedenáct tisíc dárců. Velký podíl na tomto úspěchu má řada profesních a zájmových sdružení. Nepochybně mezi ně patří Hořovické maminky, policisté z Berouna, Hořovic i z Rudné. Mezi pravidelné dárce patří i studenti berounských středních škol, dobrovolní hasiči a řada sportovních klubů.

Své jubilanty mají i jmenované skupiny, které hořovickou transfuzní stanici navštěvují pravidelně, a to i Hořovické maminky. Jejich další společné darování krve se uskuteční přesně za týden ve středu 18. června. Akce nese název Rodiny, darujte krev! , přidat se může každý zájemce. A to i ti, kteří nemají hlídání pro své děti.

Hořovické maminky budou mít koutek pro malé kluky a holky přímo v prostorách transfuzní stanice a dárcům děti rády pohlídají.
Čtvrteční benefiční koncert s Tomášem Klusem se navíc koná při příležitosti Světového dne dárců krve, který se tradičně připomíná 14. června.
„Byl vyhlášený Světovou zdravotnickou organizací v roce 2003. Dárcovství krve je často jedinou možností, která rozhodne o záchraně člověka. Cílem této každoroční kampaně je zvýšit povědomí o potřebě bezpečných krevních derivátů a platí především jako poděkování všem dárcům krve za jejich životy zachraňující činnost", uzavřela Jana Šrámková.