V Hořovicích se nyní staví zcela nová školka. Rozsáhlou investici ale nefinancuje město, nýbrž Nemocnice Hořovice. Její vedení tím vyšlo vstříc přáním desítek zaměstnanců s předškolními dětmi a loni posvětilo záměr zřídit zbrusu novou firemní školku. Budova je té-měř hotová, ve čtvrtek proběhla její kolaudace a zahá-jení její činnosti je naplá-nováno na letošní září.


„Hořovická nemocnice drží krok s trendem zřizování firemních školek. Přijde mi to jako velmi rozumná investice, která zlehčí život našim zaměstnancům s dět-mi v předškolním věku. Zároveň věříme, že díky jejímu provozu budou moci sestry a lékařky nastoupit z mateřské dovolené zpět do zaměstnání o něco dříve,“ poznamenal ředitel hořovické nemocnice Michal Průša.


Nový moderní objekt nechalo vedení nemocnice vybudovat ve svém areálu. Byl postaven na základě velmi futuristických plánů ve tvaru pěticípé hvězdy a stojí hned vedle dětského oddělení. Rozpočet na výstavbu školky se odhaduje na zhruba šest až sedm milionů korun. „Intenzivně se pracovalo na interiérech a také se vybíralo vhodné vybavení tak, aby se tu dětem líbilo. Školka bude v provozu od 5.30 do 18.30 hodin. Náklady spojené s péčí o jedno dítě jsou stanoveny na část-ku 600 korun za celý měsíc docházky,“ přibližuje Daniela Korosová, vedoucí nemocniční školky.

O děti se budou starat kvalifikované pracovnice – vychovatelky se zkušenostmi z pedagogické, sociální a zdravotnické oblasti a jedna pomocnice k dětem, která absolvovala kurz chůvy.


Do této chvíle už projevila zájem o umístění svého dítěte do nové školky zhruba dvacítka zaměstnanců nemocnice. Pediatrička Jana Djakow, dvojnásobná maminka, která je v současně době na mateřské dovolené, zdůrazňuje přínos školky pro pracující matky i pro ni osobně. Počítá totiž s umístěním svého staršího tříletého syna a následně i s docházkou mladšího syna do této školky. Věří, že fungování školky v bezprostřední blízkosti nemocnice ji umožní návrat do práce na Oddělení chronické resuscitační a intenzivní péče alespoň na částečný úvazek.


Vstřícný krok hořovické nemocnice vůči svým zaměstnancům kladně hodnotí i maminky, které v ní nepracují. „Je to od nich velmi milé gesto. Mít mateřskou školku pár metrů od svého pracoviště, bych brala všemi deseti. Dcera chodí do školky v Berouně a já pracuji v Loděnici. Sotva ji stíhám vyzvednout. Musí pomáhat rodina,“ poznamenala maminka Petra Laštovičková.


Lokalitu pro novou mateřskou školu hledá i město Beroun. Do roku 2025 by to-tiž díky rozsáhlé bytové výstavbě mělo dojít k dalšímu výraznému nárůstu počtu předškolních dětí.

Firemní školky
Od roku 2008 existuje předškolní zařízení i při Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi. Její zaměstnanci mají o tuto službu velký zájem. Kapacita mateřské školy je celkem 15 dětí a přijímá děti od dvou let věku. Školka má otevřeno ve všední dny od 5.30 do 16 hodin a platí se zde 1 000 korun školné a 903 korun stravné.

Další firemní školku zřídila v roce 2009 ve svém areálu firma Linet v Žižicích u Slaného. Předškolní zařízení s kapacitou 42 míst je otevřeno i v době prázdnin a poskytuje služby dětem od 2 do 6 let. Školka je v provozu od 6 do 18 hodin, což vyhovuje jak zaměstnancům pracujícím na směny, tak těm s pružnou pracovní dobou.