Do obou nemocnic se lze objednat snadno prostřednictvím on-line rezervačních portálů na jejich webových stránkách. „Už od středy se mohou zájemci o antigenní test na covid-19 objednat přes náš rezervační portál. Ten lidé naleznou na webových stránkách Nemocnice Hořovice a Rehabilitační nemocnice Beroun, kde si lze zvolit nejen místo odběru, ale i přesný čas a požadovaný typ testu,“ řekla mluvčí nemocnic Petra Horáková.

„Očekáváme větší zájem ze strany obyvatel. Rezervační portál jsme vytvořili pro snadnější obslužnost zájemců o testování,“ připomněl ředitel pro procesy, kvalitu a efektivitu MUDr. František Vlček z holdingu AKESO, pod který nemocnice spadají.

Po patnácti minutách

Na testy, které jsou hrazené zdravotní pojišťovnou, se lze objednat i na lince 14500, která platí pro obě zařízení. Zajistit si termín lze nejen na antigenní testy, ale i na PCR testy. Rezervace na PCR vyšetření je ale nadále možná pouze pro osoby s žádankou od lékaře nebo hygienické stanice.

Odběrová místa v Berouně i Hořovicích se nacházejí na parkovištích v areálech nemocnic. V obou zařízeních se shodně testuje každý všední den v patnáctiminutových intervalech, a to od půl deváté ráno do půl čtvrté odpoledne.

Výtěr z nosohltanu

Výhodou antigenních testů je rychlá detekce viru SARS-CoV2, kdy je znám výsledek do dvaceti minut od odběru. Test se provádí výtěrem z nosohltanu. Jeho spolehlivost je vysoká, zejména u osob, které jsou v době testování infekční. Senzitivita používaných testů byla ověřena ve studii, která byla vypracována ve spolupráci s 3. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy na vzorku 520 osob.

Podle Vlčka je velká šance, že plošným a opakovaným testováním prostřednictvím antigenních testů lze významně pandemii zpomalit a snížit tak nutnost drahých a omezujících restriktivních opatření.

„Aby mělo plošné testování smysl a došlo k co největší detekci pozitivních osob v populaci, doporučujeme podstoupit antigenní test opakovaně, například jednou týdně, a to i při negativním výsledku předchozího testu,“ doporučila mluvčí nemocnic Horáková.