Situace není dobrá. Do obou zařízení jsou totiž stále přijímány nové případy nakažených koronavirem a je jasné, že to v nejbližší době neskončí. Nemocnice už nemohou ani přebírat takzvané svozky – tedy pacienty z nemocnic ze sousedních regionů. „Počty pacientů s covid-19 trvale stoupají. I přesto, že mají nemocnice stále nějaké rezervy, ty se ale rychle plní. V současné době kapacita obou nemocnic rozhodně není dostatečná, abychom přijímali, až na akutní výjimky, pacienty ze sousedních regionů,“ popsala situaci tisková mluvčí nemocnic Petra Horáková.

Vláda už ve středu povolala všechny specialisty a zdravotníky z ambulancí. Ti mají být k dispozici dle nutnosti a lékařům a sestřičkám ve všech nemocničních zařízeních s péčí o pacienty pomoci. „Nemocnice jsou na pokraji sil, vláda proto vyhlásila pracovní povinnost pro specialisty a zdravotníky z ambulancí, aby pomohli vyčerpaným lékařům a sestřičkám v péči o pacienty,” uvedl ve středu 3. března na Twitteru ministr vnitra Jan Hamáček.

Vstup do areálu hořovické nemocnice.Vstup do areálu hořovické nemocnice.Zdroj: Deník/Radek Kaša

Obě nemocnice jsou připravené tuto pomoc, která má podpořit nezbytnou péči o hospitalizované pacienty, využít a počítají s ní. „Tuto nabídku pracovní povinnosti zdravotníků zcela jistě využijeme, zvláště pro střední zdravotní personál, kterého je u nás obzvláště nedostatek. Počítáme také s pomocí našim lékařům,“ potvrdila Horáková.

Co se týče velkokapacitního očkovacího centra v berounském zařízení, tam taktéž potřebují extra výpomoc. Je třeba udržet očkování v chodu. „Určitě uvítáme tyto síly i v našem očkovacím centru v Berouně. Kromě fungování nemocnice samozřejmě chceme zajistit i plynulý chod centra,“ doplnila Petra Horáková. Právě díky očkování se může nemocnicím odlehčit.

Momentálně je tak situace v obou nemocnicích velmi vážná a nedá se vůbec porovnat s první vlnou, která udeřila v regionu, potažmo v celé zemi, loni na jaře. „Aktuální situaci v nemocnicích bychom v žádném případě nesrovnávali se stavem, který byl na jaře, vzhledem k tomu, že současná situace je mnohonásobně závažnější,“ popsala situaci mluvčí nemocnic Petra Horáková.