Od 1. ledna je nemusejí platit pacienti na lůžkových odděleních i v ambulancích v krajských nemocnicích v Kladně, Příbrami, Benešově, Kolíně a Mladé Boleslavi, v jejich lékárnách a také při návštěvě pohotovostí zřizovaných Středočeským krajem. „Všechna zařízení, kterých se to týká, budou u vstupu označena cedulí, že poplatky ve výši 30, 60 i 90 korun zde za pacienty hradí kraj,“ ujistila Deník Berill Mascheková z krajského úřadu. Podle jejích slov tedy nehrozí, že by pacienti museli tápat.

Výběrčí automaty zůstanou v provozu

Skutečně se vyplatí porozhlédnout se již u vstupu. Návštěvníci oblastních nemocnic Středočeského kraje se totiž nemohou spoléhat na to, že by zařízení, kde se regulační poplatky neplatí, poznali podle toho, že z nich zmizí automaty na jejich vybírání. Ty totiž na svých místech nejen zůstanou, ale nadále budou plně funkční.

„Přijmout dar od kraje v podobě uhrazení regulačního poplatku pacienti mohou – není to ale jejich povinnost,“ vysvětluje Mascheková s tím, že kdo chce poplatek zaplatit, může si počínat stejně jako dosud: naházet do automatu drobné, nechat si vytisknout potvrzení a to pak předložit zdravotníkům. Hejtman David Rath (ČSSD) jde ještě dál. „Očekávám, že skalní příznivci ODS budou platit dál, když poplatky považují za tak úžasnou věc,“ popíchl s úsměvem své polické protivníky v krajském zastupitelstvu i v Poslanecké sněmovně.

Každý kraj má vlastní pravidla

Středočeští sociální demokraté, jimž příslib zrušení regulačních poplatků (stejně jako stranickým kolegům v jiných regionech) pomohl vyhrát volby, se rozhodli nečekat, jak dopadne hlasování o návrhu na plošné zrušení poplatků v Senátu. Prosadili zajištění jejich úhrady v zařízeních zřizovaných krajem formou nabídky poskytnutí daru kraje občanům, a to již od 1. ledna 2009. Tím se liší od kolegů v dalších krajích. Někde se čeká, jak dopadnou parlamentní půtky o úplné zrušení poplatků, jinde chtějí začít s hrazením poplatků až od 1. února. Na rozdíl od středních Čech, kde může v oblastních nemocnicích přijmout dar v podobě úhrady poplatku z krajského rozpočtu kdokoliv, některé regiony také počítají s tím, že budou poplatky hradit pouze za občany svého kraje, případně dokonce jen za některé jejich věkové skupiny.

„Nikomu nemůžeme radit, aby to dělal stejně jako my,“ komentoval tyto rozdíly David Rath. „Je to demokratické rozhodnutí tamějších samosprávných orgánů,“ připomněl s dodatkem, že každý ze 14 krajů vychází z trochu jiných podmínek: především se liší převahou, s jakou kde zvítězili sociální demokraté; v jednotlivých krajích je také odlišná pozice menšinových vlád ČSSD nebo postavení této strany ve vládnoucích koalicích.