Do konce května by měla mít berounská nemocnice pravděpodobně nového majitele. Středočeský kraj uzav〜řel výběrové řízení na nového zřizovatele a nyní ho vybírá ze čtyř zájemců. „Předpokládám, že nejpozději do konce května bude svoláno zastupitelstvo, které by nabídky posuzovalo a schvalovalo,“ informoval tiskový mluvčí krajského úřadu Středočeského kraje Martin Kupka.

A proč se chce Středočeský kraj zbavit berounské nemocnice? Podle hejtmana Petra Bendla je důvodů více. „Privátní vlastník bude své zařízení spravovat vždy lépe než politik. Pohlídá nákupy léků, zdravotnického materiálu a přístrojů. Bude mít také existenční zájem na spokojenosti pacientů a svých zaměstnanců,“ tvrdí hejt〜man Středočeského kraje. Podle něho není při současných příjmech od zdravotních pojišťoven kraj ani při nejlepší vůli schopen garantovat další rozvoj nemocnic a sledovat vývoj medicíny ze〜jména v oblasti přístrojového vybavení. „Je také nemyslitelné, aby případné ztráty hospodaření nemocnic dlou〜hodobě hradil. Tím, kdo financuje zdravotní péči, jsou zdravotní pojišťovny. Od nového nájemce očekáváme, že bude do zařízení v nejbližších letech investovat,“ vysvětil Petr Bendl. Kde ale nový nájemce či majitel sebere peníze na rozvoj, když bude muset za nemocnici zaplatit krajskému úřadu desítky milionů korun?

Vítězové výběrového řízení se na pět let musí zaručit pod sankcí deseti milionů korun, že ve zdravotnických zařízeních udrží dosavadní rozsah i úroveň poskytované péče. Nad tím, jakou zdravotnickou péči bude ale nový majitel v nemocnici poskytovat, visí otazník.

Pojišťovny nemusí nasmlouvat péči

V únoru totiž nedoporučila komise ministerstva zdravotnictví pojišťovnám uza〜vřít pro příští rok smlouvu
s interním, chirurgickým, gynekologickým oddělením berounské nemocnice. Důsledkem tohoto rozhodnutí může být i přes milionové sankce uzavření lůžkové péče v nemocnici.

„Dojde k výraznému omezení kvality a dostupnosti zdravotní péče pro pětačtyřicet tisíc obyvatel spádové oblasti. Uzavřením lůžkové části nemocnice budou postiženi především staří, těžce nemocní a sociálně slabší obyvatelé, kteří péči nejčastěji využívají,“ varuje předseda základní odborové organizace berounské nemocnice Ondřej Sága.

Už nyní doplácejí obyvatelé Berouna a spádových obcí na postupný útlum péče
v nemocnici. Během několika roků zde bylo zrušeno porodnické a dětské oddělení. Kvůli nedovybaveným chirurgickým sálům nemohou
v nemocnici provádět kostní operace a pacienty složitě převážejí do okolních zařízení. Bez chirurgického oddělení, s nímž odmítají pojišťovny nasmlouvat péči už několik let, by v nemocnici nezůstalo kromě léčebny dlou〜hodobě nemocných nic.

Obyvatelé Berouna prodej nemocnice kritizují. Domnívají se, že o ni mělo usilovat město. „Tak bychom měli jistotu, že v ní bude zdravotnická péče zachována,“ je přesvědčen Radek Kohout.