Velmi rušné jednání čeká v těchto dnech krajské zastupitele. Prodej berounské, hořovické a dalších osmi nemocnic a léčeben dlouhodobě nemocných v kraji, o kterém mají v těchto dnech rozhodnout, zřejmě neproběhne v klidu. Vlna odporu proti prodeji zdravotnických zařízení sílí. Protest má vyvrcholit dnes demonstrací přímo před krajským úřadem, kterou svolala ČSSD. „Nemyslím si, že by demonstrace nějak průběh jednání krajských zastupitelů ovlivnila. Veškerá jednání i soutěž ohledně privatizace nemocnic byla transparentní,“ tvrdí mluvčí krajského úřadu Středočeského kraje Martin Kupka.

„Počítám, že jednání bude velmi rušné, protože levice má k prodeji nemocnic negativní postoj. Od Strany zelených jsme obdrželi dopis, abychom prodeji nemocnic a léčeben dlouhodobě nemocných zabránili. Kromě toho nám zaslal dopis i Svaz pacientů České republiky, ve kterém upozorňuje na nezákonnost tohoto prodeje,“ informoval krajský zastupitel a starosta Hudlic Pavel Hubený (KSČM). On sám bude hlasovat proti prodeji nemocnic. „Například berounskou nemocnici vybraný subjekt získá za dvacet milionů korun. A co mu hrozí, když nedodrží lhůtu pěti let stanovenou krajským úřadem na zachování poskytování péče? Jen pokuta deset milionů korun,“ upozornil Pavel Hubený.

S rušnějším jednáním počítá i krajský zastupitel a místostarosta Berouna Tomáš Havel (ODS). „Jednání krajského zastupitelstva jsou vždy rušná. Dnes ale bude na programu kontroverznější téma,“ vysvětlil Tomáš Havel. I on má jasno a bude pro prodej.

S vybraným subjektem, který má získat hořovickou nemocnici, nesouhlasí zastupitelé 30 obcí Hořovicka. Na dnešní den ale žádný protest nechystají. „Nějakou demonstraci rozhodně nechystáme. Jednání zastupitelů se osobně zúčastním. Možná mi bude při něm i umožněno vystoupit,“ informoval starosta Hořovic Luboš Čížek (KDU-ČSL). Podle něho se ale usnesením krajského zastupitelstva na doporučení rady krajského úřadu nic nezmění. „A to ani v případě, že zastupitelé prodej nemocnic neschválí. Nemocnice totiž spadají pod pět velkých nemocnic, akciových společností kraje. Protože patří akciovým společnostem, o jejich prodeji tudíž nemají právo rozhodovat krajští zastupitelé, ale valná hromada nemocnic, a tou je krajská rada. Rozhodnutí krajských zastupitelů je jen taková zástěrka,“ je přesvědčen Luboš Čížek. To potvrzuje i krajský zastupitel a místostarosta Zdic Richard Dolejš (ČSSD). „Usnesení zastupitelů má prodej nemocnic krýt po politické stránce,“ informoval Richard Dolejš. Jejich slova svým způsobem potvrdil i mluvčí krajského úřadu Martin Kupka.

„Když vznikaly akciové společnosti, přislíbil hejtman
v případě majetkových pohybů, že bude příslušet rozhodnutí krajskému zastupitelstvu. Valná hromada ale bude mít poslední slovo,“ říká krajský mluvčí. Starosta Hořovic Luboš Čížek upozorňuje ale i na další zajímavou věc. „Prodej hořovické nemocnice je přímo proti zdravotnické koncepci krajského úřadu. V ní je přímo uvedeno, že nemocnice v Hořovicích a Mělníku se nebude prodávat,“ upozorňuje Luboš Čížek.