Nemocnice v Hořovicích a Berouně bude mít nového majitele. Tak rozhodli krajští zastupitelé na včerejším veřejném zasedání. Pro firmy, které doporučila hodnotící komise a krajští radní, zvedli většinově ruku i krajští zastupitelé. Hořovickou nemocnici tak za 50 milionů korun získá pražská firma NH Hospital a berounskou nemocnici za 20 milionů firma Jessenia. V obou subjektech figuruje jako jednatel Sotirios Zavalianis. První uvedená společnost je v majetku Eurodiagnosis a. s., majtelem druhé je Maediscan a. s. „Ve výsledku jednání vidím obrovský problém. Firma, která získá berounskou či hořovickou ne〜mocnici, může jít klidně zanedlouho do konkurzu. Náš region potom bude bez nemocnice a lidé budou muset dojíždět za zdravotní péčí do těch v okolí,“ okomentoval výsledek hlasování krajský zastupitel a starosta Hudlic Pavel Hubený (KSČM).

S výběrem majitele není spokojen ani starosta Hořovic. Město usilovalo o bezúplatný převod nemocnice. „Výsledkem hlasování jsem zklamaný. Mrzí mě, že se nám nemocnici nepodařilo získat bezúplatným převodem. Měli jsme podporu třiceti zastupitelstev v okolí. Doufám, že krajský úřad ošetřil prodejní smlouvy proti případnému konkurzu,“ poznamenal starosta Hořovic Luboš Čížek (KDU-ČSL). Podle místostarosty Berouna a krajského zastupitele Tomáše Havla bude v případě nedodržení závazků kupující firmou majetek vrácen zpět původnímu majiteli, tedy kraji.

Hlasování o prodeji nemocnic se nezúčastnil středočeský zastupitel, poslanec a místostarosta Zdic Richard Dolejš (ČSSD). „Před hlasováním, kte〜ré nebylo v souladu se zákonem, opustili sociální demokraté jednání zastupitelů. Předložili jsme vlastní návrh usnesení, ve kterém jsme vyzvali radu kraje, aby zrušila výběrové řízení a zabývala se bezúplatným převodem nemocnic na města. Náš návrh byl ale zamítnut,“ informoval Richard Dolejš.