Podle obvodních lékařů se ale pacienti s chřipkou ordinacím vyhýbají. „Pacient s klasickou chřipkou, což jsou teploty 39 stupňů, škrábání v krku, rýma a kašel, se u mě v ordinaci letos ještě neobjevil. S respiračním onemocněním ano, ale s chřipkou ještě ne,“ uvedla obvodní lékařka Medicentra Beroun Ilona Poledníčková.

Mnoho dospělých si totiž na klasickou chřipku bere dovolenou, a nebo jí přechází a chodí do práce stejně jako Renata Štěpánková z Berouna. „U nás v rodině nejprve onemocněl syn. Podniká a v úterý navštívil klienty, kteří byli nemocní. Ve čtvrtek si začal stěžovat na bolest hlavy a večer měl vysokou horečku. V neděli jsem dostala teploty já a v pondělí onemocněla jeho přítelkyně. Nákaza se šíří velmi rychle. Nikdo z nás ale k lékaři nešel. Proč taky. V lékárně si vše potřebné koupíte a chce to ležet. V práci jsem si vzala tři dny dovolenou,“ uvedla Renata Štěpánková.

Klasická chřipka se projevuje vysokou horečkou, zimnicí, bolestí hlavy, kloubů a svalů. Onemocnění trvá většinou 2-7 dní.

Existují tři základní typy chřipkových virů, a to A, B a C. Chřipkové viry A infikující savce a ptáky, chřipkové viry B infikující převážně jen lidi a chřipkové viry C infikující lidi a prasata.

Podle léčitelů lze chřipku vyléčit i bez léků a už za tři dny. Stačí nasadit ty správné plodiny. Někteří doporučují strouhaný zázvor, česnek, propolis a hlavně dostatek vitamínu C. Očkování nepodporují. Daleko lepší je podle nich univerzální podpora naší imunity. Každý zásah do imunitního systému injekční vakcinací vyvolává reakci organismu, která může být i velmi závažná. „Proti chřipce jsem se nechal očkovat jednou. Dostal jsem tak silnou alergickou reakci, že už to nikdy neudělám. Raději v tomhle počasí, co je letos v lednu, beru Echinaceu na posílení imunity a wobenzym. Zatím se mi chřipka vyhýbá. Je to možná i tím, že dělám z domova a moc nechodím mezi lidi,“ vysvětlil Jiří Pospíšil z Berouna.

Možnost práce z domova, kterou firmy nabízejí zaměstnancům pod označením home office, je v tomto směru velmi dobrým řešením. Nemocní lidé si nemusí odčerpávat na chřipku dovolenou, kterou mají na odpočinek. Home office se ale týká především kancelářských profesí. Lidem, kteří dělají manuálně, nezbývá nic jiného, než jít k doktorovi a nebo si vzít pár dnů dovolené. „Kdybych šel marodit, tak budu mít chudou výplatu. Nacpu se paralenem a musím to v práci nějak přežít. Když to nepomůže, vezmu si dovolenou,“ poznamenal Josef Rácz.

Letošní novinkou je, že při nemoci, která bude trvat déle než měsíc, si nemocní přece jen mírně finančně polepší. Stát jim bude vyplácet vyšší nemocenské dávky. „Od 31. kalendářního dne dočasné pracovní neschopnosti bude nemocenská ve výši 66 procent redukovaného denního vyměřovacího základu místo původních 60 procent a od 61. kalendářního dne pak 72 procent.