Obchodníci a pěstitelé bio plodin z nenačovické firmy Country Life převzali podezřelé okurky z německého velkoobchodu. „O problémech s okurkami jsme se dozvěděli v neděli ráno z médií. Vzápětí nás telefonicky oslovili i zástupci státní inspekce. Ihned jsme kontaktovali všechny prodejny, do kterých jsme okurky v posledních dnech dodali,“ konstatovala za firmu Country Life Nenačovice Lubomíra Chlumská.

Rychlé varování

Státní inspekce získala formou rychlého varování zprávu, že nenačovický Country Life mohl přivézt z Německa rizikové okurky, které pocházejí ze Španělska. Prověřování skladu v Nenačovicích začalo hned v neděli dopoledne. „Některé druhy zeleniny nakupujeme z německého velkoobchodu, který má různé dodavatele. Jedním z nich pravděpodobně byla španělská farma,“ vysvětlila původ rizikových okurek mluvčí Lubomíra Chlumská.

Zástupci firmy Country Life Nenačovice převzali problémové okurky v úterý 24. května. „Mezi úterkem a nedělí jsme část okurek této rizikové šarže rozvezli z našeho velkoobchodu do vlastních i ostatních prodejen. Ani jedno z těchto prodejních míst se nenachází na Berounsku,“ sdělila mluvčí firmy Lubomíra Chlumská a dodala, že ihned po obdržení zprávy se zástupci Country Life pokusili obvolat všechny prodejny, do kterých okurky dodali.
„V neděli jich má však otevřeno minimum, jedná se asi o dvě prodejny. Tam jsme vyrazili okamžitě. Bylo třeba ukončit prodej. Postupně jsme obvolávali další prodejní místa, a to s tím, aby prodejci nevydávali okurky ze skladů a vrátili je přímo nám,“ pokračuje mluvčí.

Německý velkosklad

Nenačovická firma je pravděpodobně jediným českým odběratelem, který okurky převzal z německého velkoskladu. „Tato šarže rizikových okurek je pouze v podezření. Nemusí s nimi nic být,“ předpokládá zástupce nenačovického Country Life.

Začaly se množit otázky o důvěryhodnosti bio potravin. „Lidé diskutují o jejich pěstování i zpracování. Držíme se postupů, které se uplatňovaly po staletí. Plodiny se hnojí močůvkou. Zvířecí výkaly mohou obsahovat bakterie. Pokud by však lidé dodržovali hygienu tak, jak bylo již několikrát řečeno hygienikem, a dostatečně zeleninu omývali a umývali si ruce, tak by nákaza pravděpodobně neexistovala,“ doplnila Chlumská.

Z Německa bylo do Nenačovic přivezeno v úterní dodávce 120 kusů okurek rizikové šarže. „Převzali jsme i další zásilku, ale z té jsme nevydali do prodejen žádný kus. Byly totiž v prodeji ještě ty předchozí. V rámci předběžného opatření nám Státní zemědělská potravinářská inspekce pozastavila prodej okurek i z druhé dodávky, a to do doby, než se okurky z našeho skladu otestují,“ informovala Lubomíra Chlumská.

Výsledek šetření

Státní zemědělská a potravinářská inspekce provedla v neděli dopoledne v Nenačovicích kontrolu, v rámci které odebrala vzorky okurek nejen z podezřelé šarže, ale i z další šarže pocházející ze stejného německého velkoobchodu.

Výsledky testů by měly být k dispozici nejpozději v pátek. „Doufáme, že se jedná o planý poplach a všechny okurky z našeho skladu budou v pořádku. Není žádná přímá informace, že tato šarže je závadná,“ uzavřela za Country Life Chlumská.

Nenačovická firma produkuje i své vlastní bio výrobky. Na její eko farmě se pěstuje až padesát druhů plodin v bio kvalitě. Jedná se například o černý kořen, pórek, mrkev, chřest i dýně.