„Tomuhle typu lidí, kteří žijí na úkor druhého, říkám krabicáři. Majetek mají v krabicích od banánů a během roku se několikrát stěhují. Nájemní smlouva pro ně nic neznamená. Vědí, že jejich vystěhování můžete začít řešit až po třech nezaplacených měsících. Trvalo mi půl roku, než jsem se zbavil těch posledních. Nájem mi zaplatili jen za první měsíc. Byt po rodičích jsem proto přestal lidem pronajímat," popsal své zkušenosti s neplatiči Karel Přívora z Berouna.

Také čtěte: Hořovičtí chtějí vytlačit kamiony z města

Města si s neplatiči poradí snáz. Ale i jim zůstávají po takových bezohledných nájemnících těžko vymahatelné dluhy. Zkušenosti s neplatiči má i přes mnohá opatření také město Králův Dvůr. V současné době má dva typy nájemních bytů, a to v Domě s pečovatelskou službou, kde jich je kolem třiceti a dalších zhruba dvacet bytů pronajímá v budově bývalého zdravotního střediska.

„Samozřejmě, že problémy s neplatiči řešíme i při tak malém počtu bytů. Před časem jsme byli dokonce nuceni kvůli neplacení nájemného jednu paní z městského bytu vystěhovat na ubytovnu," poznamenal starosta Králova Dvora Petr Vychodil s tím, že jí město jí na ubytovně zaplatilo nájem na první měsíc.

Králův Dvůr kvůli problémy s neplatiči nájemného byty pronajímá už jen na dobu určitou. „Smlouvu prodlužujeme pouze těm nájemníkům, kteří mají řádně zaplacené všechny nájmy. Letos jsme neprodloužili jen jednu. Nájemnice řádně neplatila, tak se začátkem února musela vystěhovat," konstatoval Petr Vychodil. Dlužné nájemné bylo v tomto případě několik desítek tisíc korun.

Nepřehlédněte: Školy se připravují na zápisy prvňáčků

V rámci bytových družstev, ve kterých má město Králův Dvůr nyní už téměř stoprocentní podíl, skončili neplatiči nájmů u soudu. Proběhlo i několik exekucí jejich majetku.