Přepisování a falšování údajů na tak zvané neschopence se může člověku pěkně nevyplatit. Tento čin je totiž trestný a podle ředitelky odboru komunikace a tiskové mluvčí České správy sociálního zabezpečení Štěpánky Filipové i naivní, protože na něj zaměstnavatel snadno přijde.

„Nejčastější důvod, proč si lidé na legitimaci práce neschopného přepisují datum vystavení či ukončení, je zůstat déle doma a dostávat nemocenskou. Zaměstnavatelé však tento podvod rychle odhalí. Stačí, když porovnají evidenci ošetřujícího lékaře s údaji příslušné správy sociálního zabezpečení,“ sdělila Štěpánka Filipová. Těchto případů zaznamenala Česká správa sociálního zabezpečení v letošním roce hned několik, a to například v Bruntále, Prachaticích, Blansku, Sokolově či Jindřichově Hradci.

Okresní správa sociálního zabezpečení v Berouně si pamatuje jen na jeden případ, kdy došlo k přepsání legitimace práce neschopného. „Je to již několik let, takže si to už přesně nevybavuji, ale jednalo se o ženu, která si na neschopence upravila datum, do kdy je práce neschopná. Konkrétně se jednalo o navazování jedné pracovní neschopnosti na druhou. Tenkrát jsme podali trestní oznámení a dotyčná byla trestně stíhána. Nakonec se zjistilo, že měla podobných problémů více a musela vrátit přeplatek,“ vzpomínal ředitel Okresní správy sociálního zabezpečení v Berouně Václav Klíma.

Policie České republiky jedná v těchto případech stejně jako u jiných trestních oznámení, kdy se postupuje podle trestního řádu. „Zkoumá se, nakolik se člověk, který padělal legitimaci práce neschopného, obohatil a neschopenka je zajištěna jako důkazní materiál. Pokud se prokáže vina, tak člověku za pozměňování a padělání veřejné listiny hrozí peněžitý trest a nebo odnětí svobody až na dva roky. Záleží na rozhodnutí soudu,“ uvedla tisková mluvčí Okresního ředitelství Policie České republiky v Berouně Veronika Benediktová.