Snížení nezaměstnanosti eviduje již delší dobu berounský úřad práce, který se dlouhodobě setkává především s lidmi se základním vzděláním. K 31. lednu byla v okrese Beroun průměrná nezaměstnanost 3,8 procent a podle ředitelky zdejšího úřadu práce Lenky Šmídové se dá očekávat, že v březnu nezaměstnaných ještě ubyde kvůli venkovním stavebním pracem. Přesto není situace na berounském úřadu práce tak růžová, jak by se mohla zdát.
„Na úřadu práce přetrvávají především lidé, pro které je v současné době výhodnější pobírat sociální dávky, než dojíždět za zaměstnáním. Hodně z nich by přitom práci mohlo najít, ale zkrátka nechtějí,“ uvedla Lenka Šmídová. Právě na tyto lidi se úřad práce snaží vyvinout určitý tlak, aby projevili větší zájem o zaměstnání, a zařazovat je do různých projektů. Pokud se přesto objeví nespolupráce s úřadem práce, jsou tito lidé vyřazeni z evidence, a to na půl roku. „Stává se to poměrně často a faktem je, že po půl roce se nám ti samí lidé vrátí zpět. Doufám, že do budoucnosti budeme díky novému zákonu schopni tyto případy řešit jinak,“ sdělila ředitelka berounského úřadu práce.

Pravým opakem lidí, kteří využívají sociálních dávek, jsou obyvatelé, kteří nemohou najít práci, i když o ni skutečně usilují. Řada z nich jsou čerství absolventi vysokých škol, ženy před mateřskou dovolenou či lidé okolo padesátého roku života. Až osm měsíců nemohla najít práci například pětadvacetiletá Zuzana. „Prvních pár týdnů jsem brala jako dovolenou, ale potom jsem hledala práci opravdu intenzivně. Každý měsíc jsem docházela na úřad práce a řadu nabídek jsem si našla i sama v novinách nebo na internetu. Práce ale buď nebyla podle mých představ a nebo jsem zjistila, že na ni nemám potřebnou kvalifikaci. Nakonec to přeci jen vyšlo a teď jsem spokojená,“ vzpomínala Zuzana.

Dalším přetrvávajícím problémem na trhu práce je nedostatek dobrých řemeslníků. Podle Lenky Šmídové je po těchto lidech doslova hlad. „Máme zde stovky dobře placených míst, které nemůžeme obsadit, protože firmy chtějí odborníky v technických oborech a ti zkrátka chybí. Musím říct, že některé podniky jsou opravdu zoufalé,“ přiznala Lenka Šmídová. Její slova potvrzují i samotné firmy, které mají se sháněním zaměstnanců špatné zkušenosti. „V těchto oborech je obecně málo učňů a většina z nich pak nechce svoji profesi vykonávat. Tito lidé jsou potom často na úřadu práce a o svou profesi zkrátka nemají zájem,“ popsala své zkušenosti Renata Literová z berounského truhlářství.

Neméně velkým problémem je také práce na černo, která je i v berounském okrese. „Teď jsme navýšili pocet pracovníků, kteří provádí kontroly a do budoucna jich ještě více přibyde. Máme totiž signály, že tady práce na černo je, a tak se to snažíme kontrolovat. Jednou z příčin je také to, že je tady desetkát více cizinců, než bylo před pěti lety. Počet oficiálně evidovaných cizinců se pomalu blíží čtyřem tisícům,“ dodala Šmídová.

Nezaměstnanost okresu Beroun k 31. 1. 2008:

Liteň – 6 procent
Králův Dvůr – 5,8 procent
Suchomasty – 5,6 procent
Beroun – 5,5 procent
Mořina – 5,2 procenta
Nižbor – 5 procent
Loděnice – 4,9 procent
Zdice – 4,2 procenta
Žebrák – 3,5 procent
Hořovice – 2,7 procent
Komárov – 2,7 procent
Hostomice – 2,6 procent