Nezaměstnanost se tak dostala na 4,1 procenta. „Je to vynikající výsledek. Protože ke stejnému datu loňského roku byla nezaměstnanost 5,1 procenta a v roce 2015 dokonce 6,1 procenta. Takže za dva roky nám klesla o celá dvě procenta," upozornil ředitel Úřadu práce Beroun Zdeněk Bělohlávek.

Také čtěte: Malá kina bez 3D živoří, obce je musí dotovat

Pro 2485 nezaměstnaných lidí je v regionu k dispozici 1760 volných míst. Na jedno tak připadá 1, 4 uchazeče o zaměstnání. Loni to byli dva lidé. Podle těchto čísel je vidět, že procento nezaměstnanosti neustále klesá.


Na první pohled se zdá, že má úřad práce hodně volných pracovních míst a relativně velký počet nezaměstnaných. „Hodně lidí je v evidenci dlouhodobě. Mají většinou nějaká zdravotní omezení anebo nízkou kvalifikaci. Samozřejmě ne všichni, které v evidenci máme, chtějí pracovat," vysvětlil ředitel.


„Šla bych do práce, ale na některá místa mi chybí vzdělání a ta, na která ho mám, jsou špatně placená. Kdo by chtěl dělat za patnáct tisíc? Chtějí kuchařky a nabízí jim dvanáct," stěžuje si paní Marika.


Každá firma, která hledá pracovníky, si strategii volí sama. „Musí jim být nyní jasné, že v případě, že na volná místa dají podprůměrný plat, pracovníky neseženou," poznamenal ředitel.


Lidé, kteří jsou kvůli nedostatečné kvalifikaci v evidenci úřadu práce delší dobu, mohou využít možnosti a přihlásit se na některý z rekvalifikačních kurzů. V případě, že dotyčný člověk splňuje základní kritéria, pracovníci úřadu práce mu okamžitě vyhoví a sepíší s ním dohodu na rekvalifikaci. Úřad práce mu může za kurz uhradit i veškeré náklady.

Nepřehlédněte: Kontejenry na kola rozpoutaly diskuzi o tvaru i barvě

„V současné době je na trhu práce obrovský nedostatek řidičů nákladních aut a autobusů. Minulý týden jsem podepisoval několik dohod na rekvalifikační kurz na řidiče náklaďáku," upozornil Zdeněk Bělohlávek.


Dlouhodobě je také velká poptávka po technických profesích. Lidí, kteří by o ně měli zájem, je už ale více jak dvacet let velký nedostatek.