Zaslouženého důchodu si začne užívat i bývalý starosta Berouna Ivan Kůs. „V komunální politice města Beroun jsem byl mnoho let. Začínal jsem jako zastupitel, byl jsem v radě, místostarostou a také starostou. Už při uplynulém volebním období jsem byl v důchodovém věku. Je mi jednasedmdesát let. Nyní si důchodu konečně trochu užiji,“ uvedl bývalý starosta Berouna Ivan Kůs.

Přestože opustil přední post berounské radnice, zůstává ve vedení města i další čtyři roky. Stal se jedním ze sedmi členů rady. V důchodu se tak nudit určitě nebude. „Mám své koníčky, na které budu mít nyní konečně dost času. Rád jezdím na kole, takže se budu věnovat i cyklistice a jako radní budu dál pracovat pro město Beroun,“ konstatoval Ivan Kůs.

Do důchodu odešel i bývalý starosta Chyňavy. Václav Kšír byl ve vedení obce ve funkci starosty celých dvanáct let. Celkem tři volební období. Ve svých jednasedmdesáti letech si řekl, že už to stačí a starostenské křeslo přenechal mladšímu Jiřímu Křížovi. V zastupitelstvu Chyňavy bude pracovat další čtyři roky.

Nepříjemná opozice v Broumech

Po dlouhé době došlo také ke změně na Obecním úřadu v Broumech. V kanceláři starosty obce už nesedí Petr Ubry. Po letech ho vystřídal Petr Jirka. Petr Ubry byl starostou Broum dvě volební období. „Momentálně jsem na úřadu práce a sháním si zaměstnání. Jsem elektrotechnik,“ uvedl bývalý starosta Broum Petr Ubry. To, že už není starostou obce, ho nemrzí.

„Už jsem do úzkého vedení obce jít nechtěl. Už jsem nechtěl prožívat to, co jsem požíval v uplynulém volebním období. Situace u nás v obci nebyla kvůli chování zastupitelů z opozice nijak příjemná. To, co se tady dělo, se podepsalo i na mém zdravotním stavu. Bylo to velmi nepříjemné a bralo mi to klid na práci. Znepříjemňovali nám život. Proto jsem už nechtěl na post starosty kandidovat. Kandidátku jsem nakonec sestavil. Získali jsme o jeden mandát méně než naše opoziční,“ vysvětlil Petr Ubry s tím, že někteří lidé mají o práci úzkého vedení obce zcela jiné představy, než jaká ve skutečnosti je. Nic o tom nevědí a dělají zle. „Proto je nejlepší, když si sami vyzkoušejí, jaké to je,“ dodal bývalý starosta Broum.

Střídání starostů je podle některých lidí pro obce nevýhodné. Doplácí na to prý rozvoj obce. „Podle mne se nový starosta dva roky rozkoukává, a když konečně své práci porozumí a pro obec začne být přínosem, tak jsou volby a může ho vystřídat zase někdo jiný. Myslím si, že by volební období po zastupitele obcí mělo být alespoň šestileté. Čtyři roky jsou podle mne málo,“ poznamenal Evžen Novotný.

Odchodné a mzda starostů

A jaké je odchodné nezvolených starostů? „Ze zákona máme určitou ochrannou lhůtu a nějaké odchodné. Stanoví se to podle toho, jak dlouho byl dotyčný ve funkci,“ sdělil Petr Ubry. Což je až šestinásobek dosavadní měsíční odměny dotyčného starosty. Kromě nich mají po odchodu ze své funkce nárok na odstupné i uvolnění zastupitelé. Jejich maximální výše odměny činí šestinásobek měsíční odměny.

Plat starostů startuje na 30 tisících hrubého. Starosta obce do tisíce obyvatel dostává k tomu za každých sto obyvatel 1447 korun a další příplatky za členství ve výborech či komisích. Starostové obcí od 1000 do 3000 obyvatel jsou na tom o něco lépe, dostávají základní plat téměř 45 tisíc plus 216 korun za každých sto obyvatel a další příplatky za výbory a komise.