Zastupitelům Hudlic dochází trpělivost s vandaly, kteří v obci ničí majetek a v poslední době i historické památky. To, že ve vsi neustále někdo převrací nádoby s odpadem, není pro starostu Hudlic Pavla Hubeného ničím překvapivým. Nedávno se ale někdo odvážil zničit i informační tabuli u místního památníku Josefa Jungmanna. „Udělali do ní několik děr. To není ale všechno. Koncem loňského roku nám někdo sundal dárky z vánočního stromu a převrátil kontejner na odpad do potoka,“ informoval starosta Hudlic.

Daleko vážnějšího prohřešku, který mohl někomu i ublížit, se vandalové dopustili, když v obci nařízli kabel od vánočního osvětlení. „Že je kabel poničený, jsme zjistili náhodou. V budově obecního úřadu nám vypadávaly jističe. Když jsme hledali příčinu, objevili jsme narušený kabel vánočního osvětlení, ze kterého někdo odmontoval i několik žárovek,“ popsal událost Pavel Hubený.

Podle jeho vyjádření v obci neřádí parta šestnácti a víceletých, ale desetileté a dvanáctileté děti. Ty vnikají i na hudlickou skládku. „V některých případech jsme zjistili, o které děti se jedná, a informovali rodiče,“ dodal Hubený.

Vandalismus dětí a mládeže už několik roků řeší i představitelé Králova Dvora. Podle místostarosty města Petra Vychodila má Králův Dvůr největší problémy se sprejery. „Máme neustále pomalované autobusové zástávky. Jejich obnova stojí dost peněz. Kromě toho ničí a rozkopávají odpadkové koše,“ stěžuje si místostarosta.

Představitelé města se problém se sprejery snaží řešit ve spolupráci s místním obvodním oddělením policie. „Za pomoc při jejich odhalení jsme v loňském roce vyhlásili i finanční odměnu. Nikdo se na naši výzvu ale nepřihlásil,“ dodal Petr Vychodil.

Podle psycholožky králodvorského centra Sponte Zuzany Černé může za dětský vandalismus nefungující rodina. „Ze zkušeností vím, že děti, kterým doma chybí láska, hledají ocenění u kamarádů. Kvůli tomu pak provádějí různé kousky,“ říká psycholožka. Vedoucí policejního oddělení v Králově Dvoře Pavel Zít tvrdí, že případy vandalismu, které mají na svědomí nezletilí, jsou ojedinělé. „Není jich hodně. V případě, že je dopadneme, informujeme o jejich jednání pracovníky odboru péče o dítě, školu a rodiče,“ uvedl Pavel Zít.