Bitva vypukne v 15 hodin za účasti mnoha šermířů z Čech i ze zahraničí. Jedním z předčítajících tohoto festivalu otevřené historie je také herec a radní obce Nižbor Tomáš Hanák.

Scénář letošní bitvy přenese její návštěvníky do dob temna, kdy krajem táhly houfce vojsk, žoldnéřů a válkou zubožených nevolníků.

Příběh plný boje, střelby, pyrotechnických efektů jistě pobaví jak dospělé, tak i dětské návštěvníky. A na co se konkrétně mohou těšit?

Na velmi věrohodné válečné scény. Uvidí velkolepý útok dělostřeleckého oddílu, naražení na kůl, středověký pohřeb na hořícím prámu a mnoho dalších scén z této doby.

Areál louky bude otevřen už od 11 hodin a návštěvníci zde najdou dobové tržiště, kejklíře a potulné umělce. Děti jistě zaujme workshop, žonglování, výroba svíček a mnoho netradičních věcí.

V průběhu dopoledne proběhnou taneční, šermířská, střelecká představení i rytířské turnaje. Ti odvážní mohou obdivovat i tanec s hadem a podobně.

Kdo bude chtít může navštívit i nedalekou sklárnu a nebo areál nižborského zámku, ve kterém uvidí expozici veteránů a vojenské techniky z období první a druhé světové války a nebo prvorepublikové četnictvo. Zájemci si zde mohou pořídit i vojenskou výbavu.

Zajímavý bude i večerní program, při kterém vystoupí Jimmy Čert, Rekonvalescence, Bezy Junior a další. Závěr dne patří ohňostroji.