VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Notorické neplatiče poplatků města předávají právníkům

Berounsko - Obce a města vysávají neplatiči poplatků za svoz komunálního odpadu. Na upomínky a pokuty mnohdy nereagují a města jsou nucena využít služeb právních kanceláří. Městské úřady tak zaplavuje agenda spojená s pohledávkami. Do exekucí kvůli neplacení komunálního odpadu spadnou v berounském regionu každoročně desítky lidí. Většinou se jedná o ty, co jich mají na hrbu už více a k trvalému pobytu jsou nahlášeni na radnicích.

25.7.2018
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv deníku

V Králově Dvoře je poplatek za svoz komunálního odpadu ve výši 700 korun splatný vždy do konce května. V případě, že ho lidé neuhradí včas, nebo ve správné výši vyměří mu městský úřad poplatek platebním výměrem nebo hromadným předpisným seznamem. Městský úřad neplatičům nejprve zasílá upomínky bez pokuty, pak upozornění. Až do konce roku mohou lidé s trvalým pobytem v Králově Dvoře zaplatit poplatek bez pokuty. V případě, že někdo nezaplatí poplatek ani do konce letošního roku, bude mu v lednu vyměřen poplatek až ve výši trojnásobku. Tuto možnost dává městu obecně závazná vyhláška. Když ani to nezabere, přijdou po roce a půl na řadu právníci, kteří poplatek začnou po neplatičích vymáhat.

„Před několika lety jsme v Králově Dvoře měli hodně neplatičů. Díky tomu, že jsme začali poplatky vymáhat od lidí prostřednictvím právní kanceláře, jejich počet se výrazně zmenšil. Byly i případy, že lidem byla nařízena exekuce a nebo museli místo pár stokorun zaplatit tisíce,“ vysvětlil starosta Králova Dvora Petr Vychodil s tím, že v současné době má město tři druhy neplatičů. „Jsou to lidé, kteří poplatek prostě jen zapomenou zaplatit a po upomínce ho zaplatí. Pak jsou to lidé, kteří neplatí vůbec nic. K nim patří i ti, co mají trvalý pobyt přihlášený na městské radnici. Z nich poplatek prostě nedostaneme. Ať jsou to lidé zcela bez majetku, nebo ti, co majetek mají, ale převedli ho na někoho jiného. Třetí skupina jsou lidé, kteří se odstěhují a nezruší si trvalé bydliště. My je samozřejmě o nezaplacení poplatku informujeme, ale trvá nějakou dobu, než zjistíme, že už na trvalé adrese nebydlí. Proto také neplatiče předáváme právní kanceláři, se kterou máme smlouvu, až po roce a půl,“ upozornil starosta Králova Dvora. Město má 9205 poplatníků a k 24. červenci eviduje na poplatku za svoz komunálního odpadu dlužnou částku ve výši 934 800 korun.

V Hořovicích podle vyjádření místostarosty města Ondřeje Vaculíka problémy s neplatiči poplatku za odpad nemají. „My jich mámo velmi málo. Lidé platí a ti, co nezaplatí, tak dostanou upomínku a poplatek pak zaplatí. V radě města jsme zatím žádné vážné případy neplatičů neřešili,“ vysvětlil Ondřej Vaculík.

V Berouně by se letos měla za komunální odpad vybrat částka ve výši 14 milionů. K 30. červnu město vybralo od lidí částku 13,17 milionů korun, což je 94 procent. „ Stále ještě neskončila devadesátidenní lhůta pro zaplacení poplatků stanovená v Obecně závazné vyhlášce č. 2/2018 o místních poplatcích. Během ní je možné uhradit poplatek bez sankce. Po uplynutí této doby bude účtován poplatek ve dvojnásobné výši,“ uvedla tisková mluvčí Berouna Jitka Soukupová.

V Berouně platí lidé částku 700 korun. Neuhrazené poplatky si město vymáhá převážně samo. Těch nevymahatelných pohledávek jsou zhruba dvě až tři procenta.

„Dříve za neplatiče poplatku za komunální odpad zodpovídala Společenství vlastníků bytových jednotek a musela to za ně uhradit. Poctiví dopláceli na ty špatné. Teď je to naštěstí už jinak a za poplatky si zodpovídá každý člověk sám,“ uvedla Marta Kohoutová z Berouna.

Ve Zdicích by měly poplatek za svoz komunálního odpadu zaplatit zhruba čtyři tisíce lidí. „Z nich jich tak procento nezaplatí. Zhruba tři sta jich nezaplatí proto, že zapomenou a ty zaplatí poplatek na upomínku. Ze zbylé stovky lidí se snažíme poplatek nějak dostat a notorické neplatiče zhruba po roce a půl předáme právníkům,“ vysvětlil starosta Zdic Antonín Sklenář.

Beroun - poplatek 700 korun. Do konce srpna bez sankcí. Pak dvojnásobek. Pohledávky si město vymáhá samo
Králův Dvůr - poplatek 700 korun. Do konce roku bez pokuty. Od ledna až trojnásobek poplatku. Po roce a půl předá neplatiče právní kanceláři
Hořovice - poplatek 500 korun. Na upomínky většinou všichni zaplatí. Když ne, může jim město vyměřit až trojnásobek poplatku.
Zdice - poplatek 650 korun. Nejprve upomínka. V případě, že nezaplatí mohou dostat až trojnásobek poplatku. Po roce a půl předává notorické neplatiče právníkům.

Autor: Romana Šimková

25.7.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 200 Kč

Obsluha zařízení na zpracování kovů OBSLUHA ZAŘÍZENÍ NA ZPRACOVÁNÍ KOVŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: OBSLUHA ZAŘÍZENÍ NA ZPRACOVÁNÍ KOVŮ - Místo výkonu práce: Žebrák. Náplň práce: obsluha výrobní linky či jiného stroje, zakládání materiálu, odebírání, vizuální okntrola, balení výrobků, montáž. Doplňující informace: práce na dobu neurčitou. Kontakt: tel. (Po-Pá: 9:00 - 16:00 hod.), e-mailem.. Pracoviště: Stamont-metal international, spol. s r.o. muramoto manufagturing europe, Skandinávská, č.p. 991, 267 53 Žebrák. Informace: Maxim Koněv, +420 296 411 488.

Výroba - Výroba Správci objektů 6 200 Kč

Správci objektů ÚDRŽBÁŘ/KA, DOMOVNÍK/CE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 6200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ÚDRŽBÁŘ/KA, DOMOVNÍK/CE - Místo výkonu práce: Hořovice. Náplň práce: údržba areálu firmy, údržba zeleně, správa budov. Požadavky: zkušenosti s praktickými činnostmi výhodou, nejsou podmínkou, manuální zručnost, spolehlivost, bezúhonnost. Kontakt: emailem, osobně (Každé Po 9:00-11:00, Kotopeky č.p. 24, Hořovice).. Pracoviště: Kovovýroba valcverk, s.r.o., 268 01 Hořovice. Informace: Petra Aykan Kašparová, +420 311 512 381.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 18 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři ZÁMEČNÍCI/KLEMPÍŘI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: ZÁMEČNÍCI/KLEMPÍŘI - Místo výkonu práce: Králův Dvůr. Požadavky: čtení a použití technických výkresů a podkladů, praxe svařování v ochranné atmosféře CO2, ošetřování a údržba používaných nástrojů, nářadí, zařízení a dalších pomůcek, platná zkouška ČSN EN 287-1 P Bw, FW 131, montážní činnost. Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování. Kontakt: emailem.. Pracoviště: Kešner a.s. - králův dvůr, Tovární, č.p. 391, 267 01 Králův Dvůr u Berouna. Informace: Štěpán Kešner, +420 724 219 697.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 21 000 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením VŠEOBECNÁ SESTRA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VŠEOBECNÁ SESTRA - Místo výkonu práce: Suchomasty. Náplň práce: ošetřovatelská péče o klienty, doprovod klientů k lékaři. Požadavky: komunikativnost, spolehlivost, vstřícné jednání. Zaměstnanecké výhody: příspěvek s FKSP na dovolenou, příspěvek na obědy, 6 týdnů dovolené. Kontakt: telefonicky, e-mailem.. Pracoviště: Koniklec suchomasty, poskytovatel sociálních služeb, 267 22 Suchomasty. Informace: Alexandra Váchalová, +420 773 427 110.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Ke kauze H-system hodlá kraj přispět statisíci korun

Padlé a nemocné stromy lákají kůrovce. Ilustrační foto.

Správci lesů jsou zoufalí, v porostu usychají stromy a rozmáhají se škůdce

VIDEO: Sněhurka usnula v kapli Božího těla u chrámu sv. Barbory

Kutná Hora - Pohádku Sněhurka a sedm trpaslíků natáčeli filmaři v anglicko-německé koprodukci v kapli Božího těla u chrámu svaté Barbory.

Sirkou si v přírodě neškrtnete. Ani zapalovačem

Střední Čechy – Na omezení a zákazy, jejichž uplatňování je v době suchých veder logické a většinou plyne z aktivního používání zdravého rozumu, nicméně se je vyplatí připomínat, upozorňují středočeští hasiči. Pravidla pro činnost v přírodě se v celém kraji zpřísňují od nedělní šesté hodiny ranní, kdy po krátkodobé pauze opět začne až do odvolání platit výstraha Českého hydrometeorologického ústavu na zvýšené nebezpečí vzniku a šíření požárů.

Kraj poučí radnice o ochraně před útočníkem

Střední Čechy – Sérii školení v rámci informační a vzdělávací kampaně na ochranu takzvaných měkkých cílů chystá kraj na období od září do listopadu. Měkkými cíli se rozumí místa s běžným režimem provozu a bez zvláštní ochrany, kde se shromažďuje větší počet lidí – od nádraží a veřejných budov (včetně škol a úřadů) přes nákupní centra či tržiště až třeba po sportovní nebo větší kulturní akce. „Cílem“ by se mohla vstát v případě útoku – ať už by se na ně zaměřili teroristé, nebo by tam začala řádit vyšinutá osoba s násilnickým chováním. Chyná kampaň má ukázat, jak se podobně vypjatým momentům vyhnout.

Surovec s kočárkem a 17 ukradených kol za měsíc: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 17. srpna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT