Hlavním autorem díla je amatérský mykolog a velký znalec hub Oldřich Jindřich z Hořovic. Tvůrcem fotek krajiny je Martin Majer a geolog a báňský inženýr Michal Hejna se chopil textů, jež představují jednotlivé regiony a lokality. Publikace si klade za cíl seznámit čtenáře s výběrem těch nejkrásnějších, nejvzácnějších a nejzajímavějších hub, které v regionu rostou.

„Dovolte mi, abych vás srdečně přivítal při slavnostním uvedení knihy Houby Berounska a Hořovicka. Osobně nejsem ten typ, který by se v houbách příliš vyznal. A když Martin Majer přišel s myšlenkou, že zná jednoho šikovného člověka, který se houbám věnuje, a že bychom o tom mohli udělat knížku, musím přiznat, že jsem k tomuto nápadu byl trochu skeptický,“ řekl na úvod na Kamil Machart, majitel stejnojmenného nakladatelství, které knížku vydalo.

Podzimní aktivity berounské školní družiny.
Berounská družina pouštěla draky, tvořila i psala pohádky. Přečtěte si je!

Nakladatel přiznal, že s postupem času, kdy se o kouzlu českých hub a jejich hluboké tradici dozvěděl víc, k publikaci nemusel být moc dlouho přemlouván. „Kniha by tak mohla být velmi úspěšná,“ dodal.

Hlavní autor knihy, Oldřich Jindřich, je amatérský mykolog s vědeckým zájmem o kuřátkovité houby – ramariaceae. Je členem České vědecké společnosti pro mykology a České mykologické společnosti a je předsedou hořovického mykologického kroužku. Oldřichovo snímky a texty o houbách lze najít v asi 20 knihách a publikace Houby Berounska a Hořovicka je jeho první vlastní knihou. „Když Martin s Michalem Hejnou vydali knihu Podzemí Berounska a Hořovicka, tak mě napadlo, že kdo jiný než vlastně já by měl knihu o houbách našeho regionu napsat,“ řekl v úvodu.

Fotografickým ilustracím jednotlivých míst se v knize věnoval Martin Majer, který se focení věnuje od příchodu prvních digitálních zrcadlovek, jenž je také amatérským speleologem. „Nápad na knihu vznikl v lese, kde jsme s Oldřichem nepotkali náhodu, protože jsem hledal odborníka, který by mi ukázal zajímavé houbové kousky. Odsud vznikla myšlenka, že bychom krásné fotografie hub, které nasbíral, ukázali v nějaké publikaci. Dá se říct, že se tato kniha vlastně zrodila na houbách a více méně spontánně,“ uvedl Majer.

Kniha je rozdělená do pěti kapitol, jež čtenáře společně provedou Českým krasem, Křivoklátskem a Brdy. „Jsme jediný okres, kam takovéto tři chráněné krajinné oblasti zasahují, a Český kras je z pohledu růstu hub a rostlin a květin vůbec nejvýznamnější,“ dodal Jindřich s tím, že je s knížkou velmi spokojený.

Další spoluautor Michal Hejna se z důvodu účasti na speleologické expedici na ostrově Sokotra nemohl křtu zúčastnit.