Dostat se do útrob hradeb jedné z nejnavštěvovanějších památek České republiky, tedy na hrad Karlštejn, by mělo být nyní mnohem bezpečnější. Do pěší zóny s řadou obchůdků se suvenýry, s různým zbožím, ale také s restauracemi a podobnými službami už totiž nesmějí od počátku května vjíždět řidiči motorových vozidel, pokud nemají povolení od karlštejnského obecního úřadu. Důvod opatření je jednoduchý – větší bezpečnost turistů a zároveň menší cirkulace vozidel v této velmi rušné části obce, kam každoročně zamíří tisíce turistů.

ON-LINE reportáž ke koronaviru najdete ZDE

„Cílem je rovněž snížení hlučnosti a zlepšení ovzduší v pěší zóně. Do oblasti je nyní vjezd zakázán všem motorovým vozidlům. Úřad městyse Karlštejn v delegované pravomoci Odboru dopravy a správních agend Městského úřadu Beroun vytvořil poměrně široké spektrum výjimek, především pro občany trvale hlášené k pobytu v oblasti pěší zóny, ale také pro podnikatele, majitele nebo nájemce nemovitostí v pěší zóně,“ reagoval na dotaz Berounského deníku místostarosta městyse Karlštejn Janis Sidovský s tím, že výjimka se také vztahuje například na návštěvy, hotelové hosty, řemeslníky či zaměstnance pracující v pěší zóně.

Výjimku mají také například podle pravidel zveřejněných na oficiálním webu městyse samozřejmě záchranáři a další složky integrovaného záchranného systému, ale také svatebčané, doručovatelé zásilek či řemeslníci, které si lidé či firmy objednali.

Takovéto změny lidé, a to nejen ti přímo z Karlštejna, vítají. Je mezi nimi i rodina Konopáskova z Rakovnicka. Jezdí na hrad pravidelně každý rok. „Děláme to takto už deset let. Vždy v létě, když s manželem hlídáme vnučky a vnuka, vyrazíme na hrad. I letos to tak plánujeme, snad bude situace okolo koronaviru již mnohonásobně klidnější a budeme si tam moci opět dát výborný trdelník, ale také si kupujeme místní medovinu. Změnu značení musím tedy takto na dálku pochválit, někteří řidiči jsou netolerantní a dost nervózní. Samostatnou kapitolou jsou pak i někteří cyklisté. Ale jsem ráda, že to obec takto vyřešila. Těšíme se na návštěvu,“ řekla Deníku Markéta Konopásková.

V rámci další vlny rozvolňování vládních nařízení proti šíření nového typu koronaviru se brány hradu Karlštejn otevřou turistům už v pondělí 25. května. Hrad Karlštejn bude sice přístupný, ovšem i nadále platí hygienická opatření, tedy například dodržování bezpečných rozestupů či nošení roušek.

Kromě toho některé části hradu procházejí v současné době rozsáhlou rekonstrukcí, proto nejsou přístupné. Opravy mají zlepšit stav císařského paláce či hradního purkrabství, zároveň vzniknou nové expozice a moderní návštěvnické centrum.

ANKETA DENÍKU: ČEŠI V POHYBU
Kvůli mezinárodní situaci letošní prázdniny strávíme převážně v Česku. Deník se rozhodl zjistit, jak chcete letošní dovolenou strávit právě vy a vaši blízcí. Do speciální ankety se zapojily již stovky čtenářů. Zúčastnětese také a pomozte nám zjistit, jak bude léto v Česku vypadat. Stačí do 20. května 2020 vyplnit anonymní formulář, který najdete na adrese www.cesivpohybu.cz.