„To, že je nově zvolená vláda nějakým způsobem opřená o komunisty, mě osobně vadí, a to významným způsobem. Jsem spíše pravicově založený. Myslím si, že politické strany trpí ztrátou paměti, když nyní neví, proč k tomu došlo. Důvodem je, že od ČSSD, ODS, TOP 09 a dalších tradičních stran utekli voliči. A proč od nich utekli? Protože jim po letech jejich vládnutí již nevěří,“ uvedl ke stavu nové vlády místostarosta Berouna Michal Mišina (nezávislý za ANO) s tím, že to byl také důvod, proč vznikla politická situace, která tady je.

close Prezident Miloš Zeman předstoupil před poslance, aby podpořil zisk důvěry vlády Andreje Babiše. info Zdroj: Denik / Martin Divíšek zoom_in

Prezident Miloš Zeman předstoupil před poslance, aby podpořil zisk důvěry vlády Andreje Babiše.

Autor: Denik / Martin Divíšek

„Jestli někdo může za to, že jsou nyní komunisté u moci, tak za to mohou právě tyto politické strany. Po roce 1989 byly u moci a komunistickou stranu mohly zakázat. Ale neudělaly to. Tak se bohužel nemůžeme divit situaci jaká je. Což mě osobně velmi vadí,“ dodal Michal Mišina. Podle něho se moc variant nenabízelo.. „Co se týká sestavení vlády, tak takzvaný demokratický blok by musel žádat o podporu Okamuru a Piráty. Protože jasně deklarovali, že ti s Babišem, tedy s ANEm a komunisty nechtějí mít nic společného, k nim by se musela přidat ještě sociální demokracie. To znamená, že by se na vládě podílelo sedm subjektů. V tomto případě by vznikla vláda stokrát horší, než je ta současná,“ myslí si místostarosta Berouna.

"To, že někdo žádá komunisty o podporu, také není žádná novinka. Vzpomeňme si, který prezident, a z jaké politické strany byl zvolen právě díky podpoře komunistů, o kterou požádal. Zeman ani Havel to nebyli," dodal Michal Mišina

To, že jsou v nové vládě podpořené komunisty sociální demokraté, se nelíbí starostovi Hořovic Jiřímu Peřinovi (ČSSD). „Nebyl jsem proto a nelíbí se mi to. Osobně bych chtěl, abychom v té vládě nebyli. Ale co se dá dělat. Berounský a Kolínský okres byly jediné dva okresy z celých středních Čech, ve které byly okresní výbory proti tomu,“ poznamenal Jiří Peřina.

Podle starosty Králova Dvora Petra Vychodila (ODS) je už na samém začátku nové vlády mnoho nedodržených dohod a slibů a spousta otazníků. „Premiér je trestně stíhaný, je vedený v Stb a je to bývalý komunista. Dále tady je podepsaná smlouva hnutím ANO s komunisty, která je tajná, takže nikdo neví, co pan Babiš komunistům slíbil a pak ČSSD, která vstoupila do vlády a porušila i své vlastní referendum o jejích členech. Co k tomu všemu říci? Pro Českou republiku je taková vláda opravdu neštěstí,“ konstatoval starosta Králova Dvora Petr Vychodil. Podle něho na svůj vstup do vlády sociální demokraté doplatí v komunálních volbách. „Na členy ČSSD to bude mít negativní dopad v komunálních volbách,“ je přesvědčený Petr Vychodil.

close Lidé protestují proti Babišově vládě s podporou komunistů. info Zdroj: ČTK zoom_in

Lidé protestují proti Babišově vládě s podporou komunistů.

Autor: ČTK

Obyvatelé Berouna se k složení nové vlády moc vyjadřovat nechtěli. „Je mi jedno, co se tam nahoře děje. Daně mi nikdo z nesníží a plat taky nezvedne. Politika mě už několik let vůbec nezajímá,“ konstatoval Milan Hrabák z Berouna. Kamila Pletánková je ráda, že už konečně Česká republika nějaká vládu má. „Měla jsem hrůzu z toho, že budou předčasné volby. Nějak jich bylo v poslední době už dost a komunální jsou za dveřmi. Jsem ráda, že je pan Babiš premiérem, ale vadí mi ti komunisté. Jen doufám, že nebude mít jejich slovo příliš velkou váhu,“ strachuje se dvaašedesátiletá důchodkyně.

Ivan Foltýn ani nevěděl, že Česká republika má novou vládu. „Parlamentní volby byly loni v říjnu. Už jsem si nějak zvykl, že se politici dohadují o tom, kdo bude u moci, že jsem to vše přestal sledovat. Je to fraška, když vidíte, jak se pravicová strana spolčuje s levicí, jen proto, aby vládla a jak se strany, které volby podle mě prohrály, derou k moci. Jsou to všechno jen korytáři, nic víc,“ poznamenal Ivan Foltýn z Berouna.