Asi největší novinkou, již České dráhy zavedou, bude takzvaný Západní expres. Bude jezdit mezi Prahou, Plzní a Chebem nebo Domažlicemi a jedině v těchto městech bude také stavět. Cestu mezi Prahou a Plzní díky tomu zkrátí o dvanáct minut na hodinu a čtvrt. Obyvatelům Berouna a Hořovic, ale toto zrychlení nic dobrého nepřinese. Naopak.

Přijdou kvůli němu od 10. prosince o několik spojů. V obou městech kvůli němu nebudou stavět tři spoje, a to tři páry rychlíků na trati číslo 170 z Chebu do Prahy. Konkrétně jde o spoje, které směrem na Prahu podle současného jízdního řádu odjíždějí z Hořovic v 10.42, 12.42 a 21.42 hodin. Směrem na Plzeň jde o rychlíkové vlaky s odjezdy v 10.07, 12.07 a 21.07 hodin. Ty nebudou stavět ani v Berouně. 


„Nyní bojujeme za to, aby se do jízdních řádů vrátily alespoň večerní rychlíky. Napsali jsme kvůli tomu připomínkový dopis na ministerstvo dopravy, zástupcům Integrované dopravy Středočeského kraje na všechny orgány, které s tím mají něco do činění. Zatím jsme dostali nějaké přísliby, ale ty se už pravděpodobně do nových jízdních řádů nepromítnou. Asi se jich dočkáme v příštím roce,“ vysvětlil starosta Hořovic Jiří Peřina s tím, že v Hořovicích kvůli tomu dokonce připravují petici, která bude i na radnici. 


Vypadnutím těchto spojů dochází ke zhoršení dopravní obslužnosti občanů města Hořovic i okolních obcí do Prahy, Berouna, Rokycan a Plzně. „Tam naši občané cestují za prací, do škol, do institucí veřejné správy, do nemocnic a zdravotnických zařízení a také za kulturou, sportem a společenskou zábavou,“ uvedl už v létě místostarosta Hořovic Ondřej Vaculík s tím, že v pracovní dny jde o zhruba 400 cestujících tam i zpět.


Trvalo několik let než vedení Hořovic dosáhlo toho, že v tomto městě staví všechny projíždějící rychlíky a město si tak zajistilo hodinový takt. Město o něj usilovalo už od roku 1990. Nyní o plody svého letitého úsilí přijdou. 


Ze ztráty několika spojů nejsou nadšeni ani obyvatelé Berouna. „Mám nepravidelnou pracovní dobu a do Prahy jezdím vlakem, rychlíkem jak potřebuji. Jestli opravdu tři spoje tratě 170 budou jen Berounem projíždět a nezastaví, tak budu mít velký problém. Ale zatím se rozčilovat nebudu, uvidím, jak mi ty jejich nové změny ztíží život. Pak budu muset najít nějaké náhradní řešení. Je ale fakt, že raději využívám zrychlené vlaky. Je to časově výhodnější,“ uvedl k problému Joef Pánek z Berouna. 


Koncept jízdního řádu 2018 zůstává na většině tratí stejný. Nejvíce se dotkly právě trati 170. „Někde došlo k drobným úpravám a minutovým posunům. Jízdní řád nejvíce ovlivnilo přidání spojů dálkové dopravy Praha – Mnichov, proto jsou nejvýraznější změny u regionálních vlaků na tratích 170 a 180 (Plzeň – Beroun a Plzeň – Domažlice, pozn. red.),“ dodala mluvčí mluvčí ČD Radka Pistoriusová.


Základem nového jízdního řádu pro osobní vlaky zůstává dvouhodinový takt s odjezdem z Plzně hl.n. v 35. minutu a s příjezdem do Berouna v 54. minutu, vyjma vlaků Os 7801, Os 7815 a Os 7819, které jedou mimo takt. 


V opačném směru budou ve většině případů osobní vlaky odjíždět z Berouna ve 4. minutu a přijíždět do Plzně hl.n. v 25. minutu, vyjma vlaků Os 7800, Os 7802, Os 7806, Os 7814, Os 7818 a Os 7822, které jedou mimo takt.


Nově pojedou denně dva páry spěšných vlaků z Plzně do Rokycan a zpět. Odjezd z Plzně hl.n. bude v 9:13 a v 11:13, příjezd do Rokycan v 9:37 a v 11:37. V opačném směru budou z Rokycan odjíždět v 10:23 a v 12:23 a do Plzně hl.n. přijedou v 10:46 a 12:46.


Další nepříjemnou zprávou pro cestující vlakem je zdražení jízdného. Od 10. prosince České dráhy zdraží obyčejné jízdné, a to o očekávanou letošní inflaci 2 procenta. Naproti tomu u ČD ušetříte při nákupu skupinových jízdenek.