Uhynulá labuť plavala po vodní hladině více než tři dny. „Nejdříve jsem si myslela, že ve vodě plave igelit, nevěnovala jsem tomu ale pozornost. Když jsem šla ve středu se psem na procházku, tak jsem zjistila, že se nejspíš jedná o mrtvou labuť. Protože špatně vidím, nebyla jsem si však stále jistá. V pátek jsem přivolala starostu,“ uvedla Jaroslava Cajthamlová z Nových Dvorů, která bydlí několik metrů od rybníka.

Lidé izolovali hospodářská zvířata

Starosta obce ihned přivolal hasiče a zástupce veterinární správy. „Nejdříve jsme si dalekohledem ověřili, co vlastně v rybníku plave. Hasiči labuť vylovili a předali veterinární správě, která zajistí potřebné rozbory,“ uvedl starosta Lážovic a spádové obce Nové Dvory Jiří Budil.
Ten informoval obyvatele obce o omezeních, která mají do výsledku rozboru dodržovat. „Lidé by neměli nechávat hospodářská zvířata venku. Například slepice by měli uzavřít do kurníků a psy do kotců,“ upozornil starosta Jiří Budil.

Rychlá akce hasičů

Profesionální hasiči vylovili labuť během několika minut. Při zásahu nemuseli použít člun, ale byli vybaveni předepsanými pomůckami. „Nákazy se nebojím. Pracujeme v ochranných maskách, ochranném oděvu i obuvi,“ uvedl člen hasičského sboru.
Definitivní výsledky budou k dispozici za pět dnů. „Labuť odvezeme do státního veterinárního ústavu. Laboratoř pracuje i o víkendu. Vzorek bude zpracován do pěti dnů,“ uvedl z místa zásahu inspektor veterinární správy.

Labuť mohla být zraněná

Lidé se nákazy nebojí. „Když labutě na rybník přiletěly, jedna z nich prudce dopadla na led. Chvíli zůstala sedět na místě. Pak i plavala. Z rybníku ale s ostatními třemi labutěmi neodletěla,“ doplnila žena, která uhynulého ptáka objevila.