Nese název Po stopách povodní a na šesti panelech, které jsou umístěné v centru města a kolem řeky Berounky, se mohou lidé dozvědět nejen to, že ničivé záplavy odstartovaly rozsáhlý projekt, při kterém se začaly stavět první protipovodňové zábrany na obou tocích, a to Litavce i Berounce. „Připomínáme si nejen desetileté výročí povodně z roku 2002, ale v těchto dnech uplynulo i 140 let od povodně z roku 1872," uvedla starostka Berouna Šárka Endrlová.
Do Berouna se sice přistěhovala v roce 2002, ale až půl roku po ničivých záplavách. „Měla jsem možnost sledovat už jen opravu náměstí a veškerou výstavbu. Sledovala jsem vše už jen z té hezké stránky. Nepřiložila jsem ani ruku k dílu, proto mi nepřísluší, abych na povodeň vzpomínala," uvedla starostka Berouna Šárka Endrlová a předala slovo Lence Šmídové, která v době povodní zastávala post místostarostky města.
„Povodňová pohotovost byla vyhlášená přesně před deseti lety, a to v pondělí. Bylo to období velice náročné na psychiku a na zajištění jednotlivých činnosti, které museli provádět jak pracovníci městského úřadu, tak městská policie a hasiči. Pozvali jsme na pomoc i posádku z Jinec. Vojáci pomáhali při zabezpečení jednotlivých objektů," vzpomínala Lenka Šmídová a dodala, že řada lidí se s těžkou situací vyrovnávala ještě řadu let. Mnoho obyvatel města přišlo nejen o majetek, ale i o věci, které neměly hodnotu finanční, připomínaly však historii rodin.
Lenka Šmídová připomněla i to, že lidé přicházeli s pomocí. „Obyvatelům postiženým povodní přinášeli vodu a potraviny," podotkla bývalá místostarostka.
Ke vzpomínkám se přidal i bývalý velitel hasičů Stanislav Bubník. „Když byla výška vody 5,6 metrů, byla voda na náměstí. Každý si jistě dovede představit, jaké území bylo zaplavené, když voda stoupla na 8,9 metrů," připomenul rozsah povodní v roce 2002 Stanislav Bubník. Likvidaci povodně považuje za veliký úspěch hlavně proto, že se nikomu nic vážného nestalo, že se nikdo neutopil.
Na slavnostním otevření naučné stezky nechyběl ani současný velitel berounských hasičů Tomáš Hradil. „Na pozici velitele stanice jsem nastoupil v roce 2006. Bylo to několik let po povodni, nicméně vím, že povodně se v Berouně nemohou podceňovat," konstatoval současný velitel berounských hasičů Tomáš Hradil. Dále doplnil, že zkušenosti z roku 2002 přispěly k dovybavení hasičů. Jedná se například o člun, který dokáže pracovat ve velmi těžkých podmínkách.
Součástí berounské povodňové stezky je soutěž určená dětem do 15 let. Otázky jsou umístěné na informačním letáku, který zájemci najdou například iv městském informačním centru. Berounští hodlají šest panelů naučné stezky představit veřejnosti i při zářijových Dnech evropského dědictví. Následně se panely přestěhují do místních škol.