Nový objekt vyrostl vedle stávajícího domu s pečovatelskou službou a nabízí k užívání dvanáct bytů.Ve městě nicméně evidují kolem padesátky žádostí o jeho přidělení. Ne každý ale může na byt dosáhnout. Klíčovou podmínkou je, že uchazeč nesmí vlastnit žádnou nemovitost.

„Myslím si, že to je takto správné. Věc budeme muset každý rok důsledně kontrolovat,“ podotkl už v září loňského roku starosta města Petr Vychodil, když byl dům otevřen veřejnosti k prohlídce. Právě kvůli této podmínce byla odmítnuta řada žádostí.

Projekt se začal připravovat před více než čtyřmi lety a původním záměrem bylo postavit klasický dům pro seniory. Město ale našlo možnost získat větší dotaci právě na stavbu bytů. Vydalo se tedy touto cestou.

Výstavba třípodlažního domu začala v březnu roku 2021 a Králův Dvůr většinu nákladů, které činily zhruba 40 milionů korun, financoval z vlastních zdrojů. Státní fond podpory investic poskytl dotaci 14 milionů korun a ze Středočeského fondu na podporu obecního bydlení přišlo 1,78 milionu korun.

Senioři mají k dispozici bezbariérový výtah a přímo u bytového domu parkoviště. Součástí objektu je prostorná klubovna, kde se obyvatelé domu budou moct setkávat.  Další prostory jsou připravené, kdyby si nájemníci přáli pobyt rozšířit o služby, které poskytuje například Charita Beroun ve vedlejším domově pro seniory. Ty by si ale museli platit sami.

V souvislosti s tímto projektem město nechalo také zrekonstruovat střechu na přilehlé budově domova s pečovatelskou službou a na jedné části opravilo fasádu. „V letošním roce chceme pokračovat s další částí fasády a výměnou oken ve staré budově,“ uzavřel Jan Šilhavý.

Nový bytový dům v sobě navíc ukrývá i malou zajímavost. Do nejvyššího patra se představitelé města rozhodli umístit časovou kapsli, která ponese vzkaz pro další generace.