Jak dále uvedla, police už několik případů, kdy opilý cyklista zavinil dopravní nehodu, v berounském regionu vyšetřovala. „Vyskytují se ale jen sporadicky. Někdy jen opilý cyklista neudrží rovnováhu a spadne sám z kola,“ poznamenala Marcela Pučelíková.

Nulová tolerance se ale neprosazuje pouze u cyklistů, Česká pirátská strana se snaží prolomit nulovou toleranci alkoholu i u vodáků. Ve Sněmovně letos hledá podporu pro svůj návrh, který má osvobodit vodáky od pokut za jízdu pod vlivem. A to ať alkoholu, nebo jiných návykových látek.

„Sám sjíždím každoročně Berounku ze Skryj do Křivoklátu. Když vidím, v jakém stavu někteří vodáci jsou, nechápu, jak mohou sjet řeku ve zdraví. Někteří jsou tak namol, že nejsou schopni vůbec vnímat okolí. S překvapením jsem loni zjistil, že ty nejvíce opilé, jsou ženy. Vodákům bych povolil jen jedno pivo. Oni ale většinou popíjejí rum a nebo nějakou pálenku,“ uvedl Jiří

V okolí Berounky čelí náporu vodáků a cyklistů několik restaurací. Patří k nim restaurace Zastávka Nižbor, která leží na konci nižborské cyklostezky. „Jezdí k nám hodně cyklistů, ale nepijí alkohol. Většinou si dají nějakou limonádu,“ uvedla za Zastávku Nižbor Bára Hanáková. Vodáci v restauraci nejsou častými hosty. Zastávka Nižbor není u vody. „Ti, kteří sem jezdí, moc nepijí. Vodáci si většinou dávají alkohol ve stáncích přímo u vody,“ řekla Bára Hanáková. Vzhledem k tomu, že cyklisté a vodáci do Zastávky Nižbor běžně nejezdí kvůli alkoholu, provoz restaurace není na tomto druhu tržby závislý. „Naše živobytí by určitě ohroženo nebylo, pokud by si u nás vodáci a cyklisté nedávali alkohol,“ konstatovala Bára Hanáková. Se zákazem pití alkoholu u vodáků nesouhlasí. „Přijde mi to jako nesmysl, protože vodáci mohou svým počínáním ohrozit na vodě jenom sebe,“ dodala na závěr.

Jinak nahlížejí na popíjení alkoholu cyklisty a vodáky v Campu Srbsko.

Camp Srbsko patří mezi oblíbené cyklistické i vodácké destinace na Berounsku. Kemp se nachází přímo u vody, hned vedle cyklostezky Po stopách českých králů. Turisté se sem sjíždějí jak za ubytováním, tak kvůli místnímu pivu Srbecký lok, jehož pivovar se nachází přímo v areálu kempu. „Cyklisté a hlavně vodáci sem jezdí z 90 procent jen kvůli pivu.

Kdyby je policisté začali striktně hlídat, a oni k nám kvůli tomu přestali jezdit, hodně by nám to uškodilo,“ uvedla provozovatelka kempu Pavla Horáčková.

Přestože platí přísný zákaz konzumace alkoholu u cyklistů i vodáků, většina lidí se zákazu nebojí. „Těch, kteří se bojí je hodně. Ti u nás pijí nealkoholické pivo,“ poznamenala Pavla Horáčková. „Vodáci dříve pít mohli, pak jim to zase zakázali. Nepřijde mi, že by si z toho někdo dělal hlavu,“ zhodnotila Pavla Horáčková.

Vodáci i cyklisté se sjíždějí také do Country hospody Na Ostrově. Pravidelně ji navštěvují i lidé z místního kempu. „Když někdo přijede, dá si buď nealkoholické pivo, nebo jedno normální. Naše hospoda ale nestojí na vodácích a cyklistech,“ uvedl provozovatel hospody. Případné zvýšené kontroly vodáků a cyklistů by provoz hospody nijak neovlivnily.

„Nemám vyhraněný názor na zákaz pití pro cyklisty a vodáky. Nejezdím na kole, ani na vodu,“ dodal provozovatel hospody.

S přispěním Stanislava Vaculíka