Zatím rekordní počet výpůjček v Berouně evidovala společnost Nextbike Czech Republic, která sdílená elektrokola provozuje, už po třech dnech. V sobotu 1. srpna si elektrokola půjčilo 407 lidí. Ale i v dalších dnech byl zájem značný, denní průměr se pohybuje kolem tří set výpůjček.

„Máme radost, že Berouňáci začali elektrokola od začátku využívat. Sdílená kola provozuje shodná společnostv dalších třinácti městech v České republice a hned za první týden jsme se dostali na špičku v počtu výpůjček,“ uvedl berounský místostarosta Dušan Tomčo, který sám systém sdílených elektrokol využívá.

„S elektrokolem se můžete vydat i na výlet po okolí, podle informací provozovatele vydrží plně nabitá baterie zhruba na padesát kilometrů. Elektrokolo se chová úplně stejně jako standardní mechanické kolo s třístupňovou přehazovačkou s tím rozdílem, že do pětadvaceti kilometrů v hodině uživateli pomáhá motorem. Jeho provoz není složitý, stačí si jen jízdu užít, “ řekl o svých zkušenostech Tomčo.

Berounský úspěch těší i provozního ředitele společnosti Nextbike Tomáše Karpova: „O zájmu obyvatel i návštěvníků Berouna svědčí nejen počet výpůjček, ale i skutečnost, že se v prvních dnech zaregistrovalo a aktivně začalo systém využívat přes šest set lidí.“

V Berouně a okolí mají lidé k dispozici celkem patnáct dobíjecích stanic a sto elektrokol. Jejich pořízení zajistila Nadace Tipsport, která navíc hradí prvních patnáct minut jízdy, a to až do roku 2024. Následně za každou zahájenou půlhodinu zaplatí cyklista třicet korun.

Jak se během prvního týdne ukázalo, nejvíce lidé využívají stanici u Verony směrem ke Štulovně, dále za radnicí, na třetím místě je stanice u nádraží následovaná stanicí u sportovního areálu Eden.

Půjčení kola je jednoduché. Nejdříve si stáhnete do mobilu aplikaci nextbike a aktivujete účet verifikací platební karty. Na jeden účet si přitom můžete půjčit až čtyři kola. V aplikaci zvolíte možnost Půjčit kolo a naskenujte QR kód na kole. To se pak automaticky otevře a můžete vyrazit na cestu.

Pokud nemáte chytrý telefon, stačí registrace a aktivace účtu na webu. Ve chvíli, kdy budete u kola, zavoláte na zákaznickou linku, která spojí vaše telefonní číslo s vaším nextbike účtem a kolo vám odemkne na dálku. Kolo vrátíte do některého z dobíjecích stojanů Nextbike Czech Republic a stáhnete páčku nad zadním kolem směrem dolů. Tím se výpůjčka automaticky ukončí.