Platnost těchto typů občanek končí v prosinci 2008, protože zhotovení nového občanského průkazu však trvá jeden měsíc, je potřeba předložit žádost nejpozději do 30. listopadu. „S vyplněnou a podepsanou žádostí, jednou fotografií a starým dokladem můžete zajít na pracoviště odboru správního Městského úřadu Beroun v budově Policie ČR, Tyršova 1635 vždy v pondělí a ve středu od 8:00 do 17:00 a v úterý a ve čtvrtek od 8:00 do 13:30,“ uvedla tisková mluvčí berounské radnice Jitka Soukupová.

Výměna občanského průkazu se provádí zdarma a netýká se občanů narozených před 1. lednem 1936, kteří mají občanské průkazy, ve kterých je vyznačena doba platnosti „bez omezení“ nebo „platnost prodloužena bez omezení. V občanských průkazech typu knížka musí být navíc vyznačeno státní občanství ČR.

Lidé z Hořovicka na výměnu občanských průkazů nezapomněli. Většina ale neví, pro který typ dokladu výměna platí. „Veřejnost je zmatená. Dochází k nám mnoho lidí. Musíme jim vysvětlovat, že se vyměňuje růžovomodrý doklad bez strojově čitelných údajů. U dvou typů zelených dokladů platí doba platnosti uvedaná nad strojově čitelnými údaji,“ vysvětlila pracovnice Městského úřadu Hořovice.

Kdo nechce platit pokutu, měl by si výměnu občanského průkazu opravdu zajistit včas. „Pokuta za nesplnění povinnosti výměny občanského průkazu je totiž ze zákona o občanských průkazech 10 tisíc korun,“ upzorňuje Jitka Soukupová.

PETRA LIŠKOVÁ

RADKA KOČOVÁ