Vedení některých obcí řeší dilema zda na neprosperující obchod doplácet z obecního rozpočtu, či ho nechat zavřít. Podobný problém řeší i v obci Hudlice. Tato vesnice sice patří k těm větším a obchody s potravinami jsou v ní v současné době v provozu dokonce tři. Jedna část obce ale leží v příkrém kopci a druhá pod ním. Každá z nich má svoji vlastní prodejnu od Coopu a mezi nimi mají prodejnu i vietnamští obchodníci. „Ve spodní části obce má Coop menší obchod, který se jim nevyplácí. Proto se na nás obrátili, jestli bychom jim na jeho provoz nepřispívali a nebo jestli bychom ten objekt nekoupili,“ uvedl starosta Hudlic Pavel Hubený s tím, že se vedení Hudlic přiklání ke koupi objektu. „Musí nám ale nejprve předložit nějakou cenu. Kdybychom na provoz obchodu začali finančně přispívat, mohli by chtít ten příspěvek i ty ostatní. A to nejde,“ vysvětlil Pavel Hubený.

Podle jeho vyjádření obchod v horní části obce prosperuje a vietnamský obchod je v obci už zaběhnutý. V provozu je už roky. Aby ale na malé vesnici přežily, zaplatí v nich lidé za zboží více, než v městských supermarketech. Obchody v malých obcích jsou zaměřeny především na nejnutnější potraviny. Nenabízejí tak bohatý sortiment jako městské supermarkety. „A nemají také tak příznivé ceny zboží, jako tomu je v berounských a králodvorských supermarketech, které mají obrovské obraty. Z tohoto důvodu si většina lidí na vesnici nakoupí jen to nejdůležitější a pro velký nákup si zajede do Králova Dvora či Berouna. Sám tam jezdím a potkávám tam zhruba 90 procent hudlických občanů,“ podotkl Pavel Hubený.

Obyvatelé Trubské u Králova Dvora jsou už šestým rokem bez možnosti nákupu jakýchkoli potravin v obci. „Před přibližně osmi lety u nás skončila soukromá prodejna. Tehdy jsme to řešili zřízením pojízdné prodejny, která do obce jezdila dva roky. Využívalo jí asi osm stálých zákazníků,“ uvedl starosta Trubské Petr Vlasák. Od doby, co prodejna skončila, lidé neměli potřebu, aby obec novou prodejnu zařizovala. „Na to, že v naší obci nemáme prodejnu potravin si zatím nikdo nestěžoval. Lidé většinou nakupují cestou do práce,“ sdělil Petr Vlasák.

Obyvatelé bez aut se často spoléhají na pomoc příbuzných a lidí z obce. „Jsme malá obec, proto se snažíme držet pospolu. Funguje tady určitá přátelská výpomoc. Nepřišel za mnou nikdo se stížností, že si nemá jak zajistit potraviny,“ dodal na závěr starosta Trubské.

Obchod s potravinami v místě bydliště nepotřebuje k životu ani Iva Procházková z Trubína. „Pracuji v Berouně, takže si vše potřebné nakoupím cestou z práce. Naučila jsem se využívat akčních slev, abych se přiznala, ani nevím, jestli u nás v obci vůbec nějaký obchod je. Nakupuji i svým rodičům. Někdy je vezmu i na nákup do Berouna. Já šílím z lidí a maminka je nadšená. Je to pro ní svátek, když se může prohrabovat zbožím,“ uvedla Iva Procházková.

V obci Svatá mají místní prodejnu potravin k dispozici. „Prodejna je v provozu, ale máme s ní problém, chybí personál,“ uvedl starosta Svaté Milan Anýž.

V obci Lhotka u Hořovic řeší podobný problém jako v Hudlicích. Mají zde prodejnu potravin, která spadá pod COOP Hořovice. „Společnost plánuje prodělečné prodejny malým obcím prodat s tím, že se budou starat o jejich provoz. Prodejna po nás žádá peníze na provoz, které nejsme ochotni dávat. Až přijde horší doba, prodejnu nám určitě zavřou,“ uvedl místostarosta Lhotky Martin Kratochvíl. Obec počítá i s tou nejhorší variantou a připravuje se na ni. „Zvažujeme alternativy, jak prodejnu nahradit. Máme vizi otevření vlastní obecní prodejny, jejíž provoz by byl flexibilnější,“ dodal Martin Kratochvíl.

Prodejna v obci není otevřená celý týden. Když je zavřeno, lidé jezdí do Hořovic a Hostomic. „Ti, kteří se tam nemají jak dopravit, musí poprosit příbuzné nebo známé. Běžně to také řeší nakupováním věcí do zásoby,“ řekl Martin Kratochvíl s tím, že jsou na to lidé na vesnici zvyklí. Některé obce se v tomto ohledu snaží obyvatele bez auta podporovat.

„Poptávka po pomoci v takových případech zatím nebyla, jelikož prodejna je stále v provozu,“ sdělil místostarosta Lhotky.