Exponáty pocházejí z doby Rakouska-Uherska a první republiky. Výstavní prostory galerie tak zaplnily truhly, postele i skříně z doby našich předků. Veronika Fryčová se při jejich úpravě inspiruje vším kolem sebe. Nenásilným způsobem se jí tak daří propojovat minulost s přítomností. Na vernisáži se návštěvníci dozvěděli, jak takové repliky vznikají. Každý kus je zbavený starých nátěrů, nově pomalován a závěrečná patina dodává originálnímu nábytku věrohodnost.

Také čtěte: Mezinárodní cyklotrasu odklonili z frekventované silnice

Hořovická rodačka Veronika Fryčová žije nyní ve Zdicích, stejně jako Ilona Voráčková. „Navíc nás spojuje zájem o starožitnosti. Ilona je sběratelkou pohledů, já sbírám staré krámy. To už je pak jen krůček k velkému přátelství," říká s humorem Veronika Fryčová.

Vedle dobového nábytku jsou v galerii vystavené pohlednice s květinovými motivy. Nechybí ani ty, které zachycují proměny Hořovic a Zdic. Řada z nich pochází z doby, ve které pohlednice vznikaly. „Na začátku mne zaujaly námětové a blahopřejné, nejprve jsem si zakoupila několik kousků. Sbírku rozšiřuji už dvacet let a jsem moc ráda, že její část mohu vystavit právě v hořovické galerii," prohlásila na vernisáži Ilona Voráčková. Staré časy oslovily i Evu Lojínovou, která výstavu společně se svými floristkami doplnila květinovou výzdobou.

Dětský sbor Zvoneček

Návštěvnost vernisáže byla vysoká, lidé zaplnili všechny výstavní místnosti galerie. Vernisáž výstavy zpestřilo vystoupení dětského sboru Zvoneček ze Základní umělecké školy Josefa Slavíka Hořovice.

Záštitu nad výstavou Květomluva, která trvá do 13. května, převzal starosta Hořovic Jiří Peřina.

Nepřehlédněte: Peníze pro kulturu: více než dvě stě tisíc půjde na cyklus kulturních pořadů

V současné době zájemci mohou Galerii Starý zámek navštívit vždy v úterý, čtvrtek a sobotu od 13 do 18 hodin. Ředitel Městského kulturního centra Hořovice Přemysl Landa zmínil, že kromě těchto dní bude výstava přístupná i v pátek 31. března, kdy se v areálu Starého zámku uskuteční slavnostní otevření Muzea Hořovicka, městské knihovny i informačního centra. Začátek akce je naplánovaný na 13. hodinu. Hořovičtí mají v plánu zavést i nedělní provoz galerie.