Veškeré náklady na rekonstrukci hradila obec. „Všechno bylo přes půl století staré, interiér, elektřina, vybavení… A podle toho to také vypadalo,“ připomíná starosta Jaromír Frühling. „Chtěli jsme mít hezkou hospodu s českým menu, která by tu byla především pro místní,“ vysvětluje kroky zastupitelů poté, co na konci loňského roku podnik opustil nájemce, ze zdravotních důvodů i kvůli covidu.

Z koncertu muzikanta Romana Dragouna a jeho hostů ve Wagnerce v Berouně. Na snímku s Eniesou.
OBRAZEM: V berounské Wagnerce se konal koncert. Roman Dragoun si pozval hosty

Na návrh nové podoby Kulturáku si obec najala designerské studio. Hlavní místnost zdobí zvětšeniny historických fotek Tmaně, které byly vybrány místními prostřednictvím ankety. „Šli jsme do toho bez dotace, protože ta obvykle obnáší určitá úskalí. Plánované náklady se musely kvůli vývoji cen a změnám v projektu asi třikrát měnit. Nakonec jsme se dostali lehce přes tři a půl milionů korun, jen samotné vybavení kuchyně stálo milion,“ říká Frühling.

Obec počítá s další etapou, která se bude týkat sálu kulturního domu, navazujícího na restauraci. „Z hospody se do něj dá projít hezky prostorově řešenou místností, která se používá při plesech a dalších společenských událostech jako výčep. Vznikne tam nově zrekonstruovaný stylový bar, práce by měly začít v příštím roce. Pak by měl přijít na řadu sál,“ dodává starosta.

Restaurace je v provozu tři týdny. „První víkend jsme měli narváno, bohužel to kvůli opatřením trochu upadá. Snažíme se proto dělat speciální nabídky. Musíme přežít zimu, s otevřením zahrádek se to určitě rozjede,“ věří provozovatel Kulturáku Radek Nedvěd.