V berounském regionu se najde mnoho tváří, které v politickém dění setrvávají mnohdy více než 5 volebních období. Ovšem podstatně méně se najde starostů a ještě méně starostek, kteří by rok co rok obhajovali své pozice. S blížícími se volbami Deník zapátral a vyzpovídal představitele obcí a měst, kteří ve své funkci působí již několik volebních období.

Starostka obce Tlustice Helena Kaššová je jednou z těch, která post opakovaně obhájila. „Starostkou jsem třetí volební období, ale v zastupitelstvu působím již asi páté. Na první den ve funkci si už nevzpomínám, ale měla jsem to štěstí, že když jsem nastupovala do funkce starostky, tak mi hodně pomohl právě bývalý starosta Josef Červený, který byl velmi vstřícný a prakticky mi vše asi během 14 dnů ukázal, což tehdy byla neocenitelná pomoc,“ sděluje starostka a zmiňuje, co je na její práci nejkomplikovanější.

„Nejtěžší je sehnat finance pro obec a určitě vyhovět potřebám všech občanů. Jedno rozhodnutí se zkrátka nemusí líbit všem, ale naštěstí na to nejsem sama a tohle řeším společně s radou obce." A co starostku v její pozici baví? „ Je skvělé, když se nám povede uspořádat nějakou akci pro děti a podobně. Také rádi vzpomínáme na první obecní ples, a samozřejmě mi dělají radost každoroční obecní výlety,“ vysvětluje starostka.

Další tváří reprezentující své město je starosta Králova Dvora Petr Vychodil, ten sice setrvává ve své funkci „pouze“ 8 let, ovšem od roku 2002 působil jako místostarosta, což mu, jak sám říká, v nástupu velice pomohlo, „Měl jsem výhodu, že jsem nastupoval do funkce z pozice místostarosty, tím pádem jsem věděl, co mě čeká, měl jsem tu kancelář a zázemí, takže to pro mě nebyl tak dramatický skok. A musím přiznat, že pro město naší velikosti je stát se starostou bez minimálních zkušeností místostarosty velice složitá práce. Trvá dlouho, než se člověk naučí znát, jak vše funguje.“

Ani sebelepší starosta se nezavděčí každému, své o tom ví i Vychodil, „Nejtěžší na práci starosty je právě asi uvědomění si, že nelze vyhovět všem. Například když jsme postavili školu za 130 milionů, tak to mělo kladný ohlas u většiny obyvatel, ovšem stejně tak stavba jistým způsobem omezila několik sousedících domů. Nebo na sídlišti Pod Hájem chceme vybudovat vjezd a rozšířit chodník, tím pomůžeme drtivé většině lidí, ale rozšířením silnice zvýšíme frekventovanost dopravy pod jedním obytným domem.“ Ovšem objeví se také momenty, ze kterých může mít starosta radost: ,,Úspěšné projekty a dotace jsou pochopitelně super, ale přiznám se, že mi asi největší radost udělalo to, že jsme na zámku našli vzácné fresky z roku 1580 a postupně začíná město nabývat větší a větší kulturní hodnotu.“

Tradici z obhajování postu starosty si vytvořilo také město Žebrák. Tam již od roku 2002 patří kancelář starosty města jedinému člověku – Danielu Havlíkovi. Pokud letos ve volbách znovu uspěje, započne tak své 5. volební období. Své zkušenosti přiblížil v rozhovoru níže.